Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys

Filippo Tommaso Marinetti był czołowym przedstawicielem futurystów. O tym nurcie w literaturze sam powie: „aż do dziś literatura sławiła nieruchome zamyślenie, ekstazę i marzenie senne. My chcemy sławić agresywny ruch, gorączkową bezsenność, krok biegacza, salto mortale, policzek i pięść.”

Poeta urodził się w 1876 roku w Aleksandrii, tworzył w języku włoskim. Był inicjatorem i głównym teoretykiem futuryzmu, a także autorem wielu pism polemicznych, politycznych i propagandowych. Był jednym z propagatorów nacjonalizmu i faszyzmu.

Debiut wydawniczy Marinettiego miał miejsce w 1905 roku, kiedy poeta opublikował własne teksty w założonym przez siebie magazynie „Poesia”. Swoje utwory podpisywał przydomkiem Hesperus. Przydomek ten nawiązuje do historycznych włoskich symboli narodowych. Wówczas wokół poety zbiera się grupa osób reprezentująca podobne poglądy polityczne oraz literackie.

Filippo Tommaso Marinetti w 1909 roku opublikował „Manifest Futuryzmu” – dzieło inaugurujące nowy nurt w sztuce europejskiej. Został on wydany na łamach wychodzącego w Paryżu dziennika „Le Figaro”. Z treścią manifestu ogłoszonego przez Marinettiego utożsamiali się inni futuryści. Na łamach artykułu będącego ich pierwszym oficjalnym wystąpieniem, deklarowano postawę buntu, agresji, walki i zuchwałości. Futuryści głosili pochwałę postępu i techniki, jednocześnie dążąc do zniszczenia pamięci o przeszłości i tradycji (znalazł się np. postulat spalenia bibliotek i muzeów). Futuryści poetę postrzegali jako osobę, która powinna wychwalać wojnę, zniszczenia oraz postęp technologiczny. Najsłynniejszym fragmentem manifestu wydają się być słowa: „pędzący samochód […] piękniejszy jest niż Nike z Samotraki.” 

Poeta ten autorem wielu wierszy lirycznych – w 1905 roku został wydany utwór pisany wierszem wolnym „Do automobilu” – oraz powieści: przywołać można wydaną w 1909 roku książkę: „Mafarka il Futurista”. Marinetti umiera we Włoszech, gdzie działał przez całe dorosłe życie w 1944 roku.

Podobne wypracowania do Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys