Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Natura ludzka od wieków pozostaje zagadką. Filozofowie głowią się nad tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Każda ich koncepcja ma jakieś słabe strony. To fundamentalne zagadnienie wydaje się być pytaniem bez odpowiedzi. Cytat: „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” jest kolejną próbą scharakteryzowania człowieka, jako istoty, której zachowanie nie zawsze opiera się na logice.

Bohater utworu Josepha Conrada pt: „Lord Jim” jest doskonałym tego przykładem. Wprawdzie kieruje się zasadami moralnymi, ale chociażby podczas katastrofy „Patny” górę biorą w nim instynkty. Człowiek, po którym spodziewalibyśmy się, że ostatni opuści okręt, ucieka z niego w popłochu, zostawiając pasażerów na pastwę losu. Następnie zaskakujące i podziwu godne zarazem okazuje się jego dążenie do odkupienia swojej winy. Sąd ukarał Jima tylko odebraniem licencji oficerskiej, po czym sprawa została zamknięta, dla bohatera jednak wina nie została zmazana.

Nieracjonalne wydaje się także postępowanie Jima względem piratów. Bohater daje im szansę, by się oddalili. Kieruje nim moralność i dobro, które sprawiają, że nie chce, aby przelana została niewinna krew. Z drugiej strony jednak postępowanie...

Podobne wypracowania