Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej to kolejny utwór, w którym głównym bohaterem jest zwierzę. Kajtuś to bocian. Akcja zaczyna się od dnia narodzin małego bociana. Jako zdrowy i silny ptak zawsze walczył ze swoim młodszym rodzeństwem o pożywienie. Pewnego dnia podczas walki wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło. Młodym bocianem, który nie miał siły na opuszczenie gniazda opiekowała się rodzina Orczyków. Ptak zimował w wiejskiej zagrodzie. Początkowo trudno mu się było dostosować do życia wśród ludzi, których do końca nie rozumiał.

Od tej pory Kajtek rezydował na podwórzu zagrody, poznał zwyczaje, jakie panują na wsi, uczył się życia i rytmu pracy w zagrodzie, był świadkiem wszystkich wydarzeń na wsi. Rytm dnia wyznaczały pory roku. Latem Orczykowie obrabiali buraki, robili wykopki. Jesienią  kisili kapustę, robili również przetwory na zimę. Kajtuś jako subiektywny obserwator tych wydarzeń, nie mógł nadziwić się wszystkim zwyczajom ludzi na wsi (wielokrotnie zastanawiał się, dlaczego wieśniacy nie wykopują z ziemi żab lub nie łowią ryb do jedzenia).

Kajtek patrzył na wszystko, co się wokół niego działo przez pryzmat świata zwierzęcego. Jego ciekawość przysparzała mu...

Podobne wypracowania