Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej to kolejny utwór, w którym głównym bohaterem jest zwierzę. Kajtuś to bocian. Akcja zaczyna się od dnia narodzin małego bociana. Jako zdrowy i silny ptak zawsze walczył ze swoim młodszym rodzeństwem o pożywienie. Pewnego dnia podczas walki wypadł z gniazda i złamał sobie skrzydło. Młodym bocianem, który nie miał siły na opuszczenie gniazda opiekowała się rodzina Orczyków. Ptak zimował w wiejskiej zagrodzie. Początkowo trudno mu się było dostosować do życia wśród ludzi, których do końca nie rozumiał.
Od tej pory Kajtek rezydował na podwórzu zagrody, poznał zwyczaje, jakie panują na wsi, uczył się życia i rytmu pracy w zagrodzie, był świadkiem wszystkich wydarzeń na wsi. Rytm dnia wyznaczały pory roku. Latem Orczykowie obrabiali buraki, robili wykopki. Jesienią kisili kapustę, robili również przetwory na zimę. Kajtuś jako subiektywny obserwator tych wydarzeń, nie mógł nadziwić się wszystkim zwyczajom ludzi na wsi (wielokrotnie zastanawiał się, dlaczego wieśniacy nie wykopują z ziemi żab lub nie łowią ryb do jedzenia).
Kajtek patrzył na wszystko, co się wokół niego działo przez pryzmat świata zwierzęcego. Jego ciekawość przysparzała mu wielu kłopotów. Za dziećmi Orczyków chodził wszędzie – odprowadzał Antka do szkoły, bardzo często zostawał w domu, aby przypilnować małego Wawrzonka. Bocian powoli stawał się pełnoprawnym członkiem rodziny Orczyków. Ludzie polegali na nim, liczyli na jego pomoc (na przykład w odganianiu ptactwa z podwórka czy zarządzaniu na podwórzu). Raz nawet wraz z Antkiem i innymi chłopami orał pole na prawdziwym wiejskim traktorze.
Kajtek nie do końca rozumiał i błędnie interpretował zachowania ludzi, na przykład, kiedy budował gniazdo dla siebie w przędzy lub połknął naparstek (myśląc, że to polny ślimak). Kilka razy został wypędzony z domu na podwórze za swoje dziecinne wybryki. Niemniej jednak, w domu Orczyków otoczony był miłością i serdecznością. Czuł się tam jak u siebie w domu.
Utwór Marii Kownackiej pod tytułem „Kajtkowe przygody” ukazuje nie tylko pełne zabawy przygody i perypetie małego bociana, ale i oblicze wsi polskiej. Kajtek, jako subiektywny obserwator, komentuje wszystkie wydarzenia w zagrodzie Orczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się wielu rzeczy na temat funkcjonowania gospodarstwa wiejskiego. Dowiadujemy się, że w zagrodzie jest pies – Bukiet, który strzeże podwórza, gęś, która się „szarogęsi”, kot Mruczek, który z mniejszym lub większym powodzeniem łapie myszy. Dzięki temu, iż Kajtek przynależy do świata przyrody, mamy również okazję poznać kilka zwierząt spoza zagrody wiejskiej, m. in. wronę Wronisławę czy zająca Filipa Wypłosza.
Odnaleźć można również w utworze Kownackiej motyw obcości. Kajtek jest jedynym bocianem, który pozostał przez zimę w Polsce – nie miał innego wyjścia, bo był zbyt słaby na wylot do ciepłych krajów wraz z bratem i rodzicami. Całymi miesiącami Kajtek wyczekiwał na powrót innych bocianów, które po przybyciu nie poznały go i wyparły się swojego brata. Kajtek czuje się odrzucony, ale patrzy w przyszłość optymistycznie. Jak sam mówił, za kilka lat będzie w stanie sam założyć własne gniazdo i będzie potrafił je obronić przed innymi napastnikami.
Podobne wypracowania do Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie
- Twórczość Adama Mickiewicza - Patriotyzm w twórczości Mickiewicza. Omów na wybranych przykładach
- Czesław Miłosz „Campo di Fiori” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Słota „O zachowaniu się przy stole” - streszczenie skrótowe utworu
- Opis herbu Warszawy - Historia herbu Warszawy
- Macierzyństwo - Motyw macierzyństwa w literaturze - opracowanie
- Futuryzm w literaturze rosyjskiej - omów temat na wybranych przykładach
- Miguel de Cervantes - biografia, życiorys
- „Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu
- Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys
- „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada
- Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta
- Forma listu - list do Pinokia z wyrazami radości z powodu jego przemiany
- „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jako dramat klasyczny
- Legenda o smoku wawelskim - streszczenie
- Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie
- Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - kreacja miłości Mikołaja Doświadczyńskiego w utworze. Opracowanie
- Anna Świrszczyńska - biografia, życiorys
- Andrzej Kmicic jako bohater romantyczny
- Gałczyński „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany, Skierka, Chochlika. Postacie fantastyczne w „Balladynie”