Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Dar” - interpretacja i analiza utworu

Utwór Czesława Miłosza pod tytułem „Dar” powstał w roku 1971 w Berkeley i został wydany w trzecim tomie wybitnego poety. Jest to utwór bardzo charakterystyczny w twórczości polskiego Noblisty, nawiązuje zarówno do epikureizmu, stoicyzmu, jak i horacjańskiego zawołania „carpe diem”.

Podmiotem lirycznym wiersza „Dar” jest człowiek dojrzały, który nie goni za szczęściem, bo znajduje je na wyciągnięcie ręki - w naturze, pejzażu, melodii ptaków, świecie budzącym się z nocnego snu.

W utworze tym Miłosz nawiązuje do filozofii stoicyzmu i przede wszystkim epikureizmu. Mamy tutaj wyrażony zachwyt nad pięknem świata, nad pięknem rodzącego się dnia. Panuje harmonia, spokój, nawet słowa, których autor używa mają łagodną wymowę. Wszystko to, aby podkreślić równowagę wewnętrzną bohatera lirycznego - ja lirycznego. Podmiot zwraca szczególną uwagę na otaczającą go przyrodę, podziwia ją, uwielbia ją obserwować, interpretować jej zachowanie:
„Dzień taki szczęśliwy.
Mgła opadła wcześnie, pracowałem w ogrodzie.
Kolibry przystawały nad kwiatem kapryfolium”.

Podmiotem lirycznym jest osoba, która odnalazła szczęście. To człowiek po przejściach,...

Podobne wypracowania