Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tomasz Kajetan Węgierski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten XVIII-wieczny pisarz wzbudzał wiele kontrowersji zarówno swoim zachowaniem, jak i twórczością. Nie starał się schlebiać warstwom wyżej od niego stojącym, wręcz przeciwnie – otwarcie krytykował wady i przywary szlachty, a nawet samego króla. Spotykały go za to nieraz nieprzyjemności, jednak Węgierski nie przejmował się zbytnio tymi napomnieniami.

Węgierski był wolnym duchem, uwielbiał podróżować, z wojaży zawsze przywoził jakieś nowe odkrycia i doświadczenia. Nie posiadał stałego zatrudnienia, imał się różnych prac i robót, bywało, że na utrzymanie musiał zarabiać grając w karty. Mimo iż jego twórczość nie jest przesadnie obfita, gdyż tworzona była jedynie w latach 70. XVIII wieku, stanowi ona ciekawe odstępstwo od innych dzieł stawiających sobie za cel przede wszystkim idealizowanie mecenasów, władców i chlebodawców.

Węgierski nie pisał panegiryków. Ideowo był bardzo kontrowersyjny i konsekwentny. Wprawdzie oświecenie zakładało odejście od romantycznego światopoglądu ku ścieżkom racjonalnym i rozumowym, jednak żaden z polskich intelektualistów ówczesnych czasów nie ośmielił się publicznie manifestować swojego ateizmu, co czynił omawiany pisarz. Niewielu także...

Podobne wypracowania