Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw wsi w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożoga” Zofii Kossak-Szcuckiej to powieść, w której autorka przywołuje wspomnienia swojego dawnego życia na Kresach oraz dramatu, który się tam rozegrał. Uwagę od krwawych wydarzeń odwracają zawarte w utworze opisy wiejskiego krajobrazu i piękna przyrody.

W pierwszym rozdziale pt: „W cieniu drzew” zapoznajemy się z opisem dworu w Nowosielicy, w miejscu zamieszkania narratorki. Przedstawione zostają także okoliczne majątki oraz znajdujące się między nimi wioski. Ludzi je zamieszkujących opisywała, na przykład, w następujący sposób: „(...) był rosły i krzepki, śpiewający najpiękniejsze w całym świecie pieśni, leniwy i senny, ale sennością żywiołu, gotowego w każdej chwili powstać huraganem”. W dworach panowały przyjazne stosunki, ludzie żyli w harmonii ze sobą, a także z naturą. Życie toczyło się w sielskiej atmosferze, wśród przepięknej przyrody.

Kiedy doszło do pierwszych rozruchów, to właśnie chłopi okazali się owocnym gruntem, na którym zasiano propagandę rewolucyjną. Już wcześniej budzenie świadomości narodowej wśród tej warstwy społecznej były surowo zakazane. Teraz zostało to bezlitośnie wykorzystane przez bolszewickich agitatorów. W utworze Zofii Kossak-Szczuckiej...

Podobne wypracowania