Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Sachem” - charakterystyka mieszkańców Antylopy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszkańcy Antylopy to rodowici Niemcy, przybyli z Europy, aby zasiedlić ziemię Teksasu, prawnie należącą do Indian. Ich przodkowie zamieszkiwali trzy osady: Berlin, Grundeanu i Harmonię. Oni też, pod pretekstem zaprowadzenia pokoju, dokonali mordu na plemieniu Czarnych Wężów, którzy bronili swojego rdzennego terytorium przed kolonizatorami. Na miejscu spalonej Chiavatty wybudowali nowe miasto – Antylopę, nie bacząc ani na pamięć należną tym, którzy zginęli, ani na prawną przynależność ziem.

Bohaterem noweli jest nowe pokolenie, od założenia miasteczka minęło bowiem piętnaście lat. Przez ten czas osada rosła; pojawiły się nowe instytucje, budynki, życie intelektualne i kulturalne. Sienkiewicz nie bez ironii opisuje „mieszczańskie” cechy członków społeczności Antylopy, wśród których za dominujące można uznać: sumienność i pracowitość, przedsiębiorczość, patriotyzm. Obok nich istnieją jednak także godne potępienia wady: bigoteria, płytkość, filisterstwo, opilstwo i zamiłowanie do łatwych rozrywek.

Jeśli idzie o wygląd zewnętrzny, Niemcy są otyli, z nalanymi twarzami, otłuszczonymi małymi, „rybimi” oczkami. To bogaci kupcy, nie widzą niczego poza swoją pracą w sklepach, biurach i warsztatach. Po...

Podobne wypracowania