Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Podstoliny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podstolina Hanna Czepiersińska jest jedną z pobocznych postaci w komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”, jednakże jej osoba ma olbrzymi wpływ na przebieg akcji.

Bohaterka jest wdową. Miała trzech mężów, a po ostatnim nosi nazwisko. Do Warszawy przyjechała w „poszukiwaniu pociechy”. W młodości uwielbiała się bawić, szczególnie w towarzystwie mężczyzn. Lubiła romansować i bynajmniej nie cechowała się stałością w uczuciach. Wciąż jest atrakcyjną, ponętną i - mimo swojego wieku – wyglądającą młodo kobietą. Zakochują się w niej mężczyźni, bez względu na wiek - swoją nieprzeciętną urodą oczarowuje młodego Wacława i starszego Cześnika.

Podstolina sprawuje opiekę nad bratanicą Cześnika, Klarą i jej majątkiem. W domu Cześnika czuje się jak gospodyni, korzysta więc z majątku Raptusiewicza. Jest sprytna i wie, że jeżeli wyjdzie za mąż przed Klarą, zyska część majątku swojej podopiecznej. O małżeństwie myśli więc jedynie w kategoriach materialnych, a o swoją przyszłość troszczy się, bo jak mówi, nie chce „zostać całkiem w nędzy” na stare lata.

Propozycja Papkina, by przyjęła zaloty Cześnika i zgodziła się na ślub, jest dla Podstoliny niesamowitą okazją do zyskania stabilności finansowej w życiu. Jednak jej...

Podobne wypracowania