Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Sendlerowa - biografia, życiorys

Irena Sendlerowa urodziła się piętnastego lutego 1910 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny, która była bardzo zaangażowana w działalność społeczną. W domu rodzinnym uczono ją szacunku dla innych ludzi oraz wpajano, że ludziom należy pomagać. Jej ojciec, Stanisław Krzyżanowski był lekarzem, który leczył Żydów. Brał udział w rewolucji rosyjskiej z 1905 roku.

Swoje najmłodsze lata kobieta spędziła w uzdrowisku w Otwocku, ponieważ była bardzo chorowita. Żydom zaczęła pomagać na długo przez utworzeniem getta w Warszawie. W roku 1942 została powołana na stanowisko szefowej wydziału dziecięcego, działającego w ramach Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Mogła wchodzić do getta, bo jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustki. Jej działalność opierała się głownie na przemycaniu żydowskich dzieci z getta i umieszczaniu ich w nowych, zastępczych rodzinach albo też w domach dziecka prowadzonych przez siostry zakonne.

Gestapo nieustannie śledziło poczynania Sendlerowej, dlatego tez została ona aresztowana i skazana na śmierć w roku 1943. Na szczęście innym członkom „Żegoty” udało się ocalić koleżankę. Mimo zagrożenia i niebezpieczeństwa ze strony niemieckich władz po ocaleniu nadal pomagała żydowskim dzieciom. Ze źródeł historycznych wynika, że kobieta uratowała około 2,5 tysiąca osób.

Po wojnie i wyzwoleniu nadal pracowała w służbie społeczeństwa. Zakładała domy dziecka, instytucje pomagające matkom i dzieciom oraz ośrodki wspomagające bezrobotnych. W powojennej Polsce także doświadczyła bólu i prześladowań. Ponownie znalazła się w więzieniu. Była wówczas w ciąży, ale przedwcześnie urodzone dziecko zmarło. Osobiście związała się z polityką i przystąpiła do partii PPS (Polska Partia Socjalistyczna). Należała także do PZPR w latach 1948-1968.

Zmarła dwunastego maja 2010 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Irena Sendlerowa - biografia, życiorys