Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Przypowieść o maku” - interpretacja i analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ziarnko maku jest czymś niesamowicie małym. Jedno praktycznie nic nie znaczy, jest niemal całkowicie niewidoczne. W „Przypowieści o maku” Czesław Miłosz dokonuje czegoś niesamowitego - na osobnych ziarenkach umieszcza domy a nawet psy. Czemu ma służyć ten zabieg?

Już w pierwszej strofie możemy ujrzeć domek na ziarnku maku i psy szczekające na makowy księżyc. Jak dodaje podmiot liryczny: „I nigdy jeszcze tym makowym psom, / Że jest świat większy, nie przyszło do głowy.” Kolejna zwrotka przypowieści przenosi nas w zupełnie inny rejon - w ogromny wszechświat. Ja mówiące wysuwa twierdzenie, że Ziemia jest właśnie takim ziarnkiem maku, a dookoła może ich być jeszcze sto tysięcy (inne planety, gwiazdy). Oczywiście na każdej może stać wspominany wcześniej domek. Trzecia strofa przenosi nas do ogrodu, gdzie obok makówki biegają dzieci, a wieczorem psy szczekają do księżyca.

Tytuł sugeruje nam, ze utwór jest przypowieścią. Zapoznajmy się więc z tym pojęciem. Przypowieść (parabola) jest formą, która poprzez schematyczne przedstawienie świata ma zachęcić do zadumy i refleksji nad światem. Często to co zostało w niej ukazane ma znaczenie symboliczne lub alegoryczne. Teraz zastanówmy się nad istotą ukazania mikroświatów...

Podobne wypracowania