Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Grunwaldem - Opis bitwy pod Grunwaldem

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bitwa pod Grunwaldem to jedna z najważniejszych bitew stoczonych w średniowiecznej Europie. Spektakularne zwycięstwo wojsk polsko-litewskich zmieniło losy setek tysięcy ludzi. Nie dziwi więc, że jest ona tak często opisywana i ekranizowana. Najsławniejszy bodaj na gruncie literatury opis tej bitwy zawarł Henryk Sienkiewicz w swojej książce pt.: „Krzyżacy”.

Bitwa ta rozegrała się 15. lipca 1410 roku na polach Grunwaldu. Jak każda inna zaczęła się od dokładnego przygotowania wojsk. Niestety oddziały krzyżackie pojawiły się tam jako pierwsze, więc zajęły, ich zdaniem, dogodniejsze miejsce na rozległych płaszczyznach, z których doskonale widać było każdy zakątek pola bitwy. Natomiast Polacy ukryli się w zaroślach, na wzgórzu, przez co mieli możliwość dokładnej obserwacji swoich rywali. Dodatkowo – mogli zaznajomić się z terenem, na którym będzie toczona walka i dzięki temu zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Aby tego dokonać, król posłał na zwiady wojska tatarskie i – jak się okazało – wykryli oni pułapkę krzyżacką. Była ona bardzo sprytnie zaplanowana, ponieważ wykopali oni kilka dołów. Liczyli na to, że rozpędzone konie nie zatrzymają się wystarczająco szybko i żołnierze wpadną do nich, łamiąc sobie uprzednio...

Podobne wypracowania