Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy romantyzmu na podstawie Adama Mickiewicza „Ody do młodości” oraz „Pieśni Filaretów”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 1822 roku zostało uznane za przełom romantyczny w polskiej literaturze. W tomie poezji ujawniły się w pełni cechy nowego nurtu. Ale w literaturze przemiany nie zachodzą gwałtownie, toteż romantyczne idee dały się zauważyć już wcześniej, także w twórczości Mickiewicza. Napisane w 1820 roku „Oda do młodości” i „Pieśń Filaretów” formalnie należą więc do epoki oświecenia. Ich forma i treść także wskazują na klasyczne inspiracje, jednak sporo w nich już elementów zapowiadających romantyzm.

W „Pieśni Filaretów” zwiastunem nowego sposobu pojmowania świata jest nieco drwiący stosunek do nauki. Z jednej strony wynika on oczywiście z nastroju utworu. Wesołe biesiadowanie sprzyja żartom, także z poważnej nauki. Ale słowa: „Cyrkla, wagi i miary/ Do martwych użyj brył” wskazują już na coś więcej. Oświeceniowe zaufanie do nauki zostaje podważone, bowiem nie daje ona odpowiedzi na ważne pytania. Trafnie określa martwą naturę, ale wobec ludzkiego ducha okazuje się niewystarczająca.

„Oda do młodości” bardzo wyraźnie podkreśla opozycję między tym, co stare a tym, co nowe. Nowe są oczywiście idee romantyczne, kierowanie się uczuciem,...

Podobne wypracowania