Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - Motyw miłości w „Nad Niemnem”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość jest jednym z najistotniejszych wątków i elementów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Bohaterowie, którzy zdolni są do miłości, potrafią kochać, mają udane i szczęśliwe życie. Mityczną szczęśliwą parą są Jan i Cecylia, praprzodkowie rodziny Bohatyrowiczów. Uciekli oni przed prześladowaniami na Litwę, chcąc chronić swój związek. Tu założyli rodzinę i własnymi rękami zbudowali swoją posiadłość. Kochali się bezgranicznie i to uczucie pozwalało im przetrwać trudne chwile. Grób Jana i Cecylii jest miejscem, które często odwiedza Janek Bohatyrowicz. Mężczyzna czerpie siłę z tradycji, z szacunku dla czasów minionych i dawnych bohaterów.

Przykładem niespełnionej miłości jest uczucie, jakie łączyło Anzelma Bohatyrowicza i Martę Korczyńską. Anzelm oświadczył się ukochanej, ale został odrzucony. Marta obawiała się bowiem ciężkiej pracy, uprawy roli i ludzkiej opinii – Korczyńscy byli bardziej zamożni niż Bohatyrowicze, żyli w większym dostatku.

Ślub z Anzelmem, choć nie byłby mezaliansem, gdyż Bohatyrowicze także należeli do szlachty, mimo wszystko oznaczał dla Marty upadek w hierarchii społecznej. Odrzucenie oświadczyn jest dla Anzelma wielkim ciosem, już nigdy się nie ożenił, zaczął...

Podobne wypracowania