Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salinger „Buszujący w zbożu” - charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem powieści J. D. Salingera zatytułowanej „Buszujący w zbożu” jest Holden Caulfield. Młodzieniec pochodził z zamożnej rodziny – jego ojciec pełnił obowiązki radcy prawnego i często finansował przedstawienia na Broadwayu, a matka zajmowała się obowiązkami domowymi. Natomiast jego brat – D.B. mieszkał w Hollywood, gdzie tworzył scenariusze filmowe.

Holden, w momencie kiedy go poznajemy, ma siedemnaście lat i jest wysokim, szczupłym chłopakiem o krótkich i nieco siwiejących włosach. Dzięki dobrej sytuacji finansowej jego rodziny, może pozwalać sobie na noszenie markowych ubrań i nonszalancki styl życia – palenie papierosów i rozrzutność. Szczególnie przejawia się to w jego stosunku do kolejnych szkół, do jakich chodzi. Pencey Prep było czwartą placówką, do której uczęszczał, jednak nie sprawiło to, że szczególnie przykładał się do nauki. Znacznie więcej czasu zabierało mu udawanie osoby dorosłej, czego dowodem, oprócz palenia papierosów i picia alkoholu, było jego rzekome zamiłowanie do seksu.

Holdena poznajemy z innej strony, gdy postanawia spędzić kilka dni w Nowym Jorku. Wtedy odsłaniają się: jego spostrzegawczość, inteligencja i idealistyczne, wrażliwe podejście do świata (co bohater stara się ukrywać). Holden Caulfield jest człowiekiem, który bardzo chętnie nosi maskę cynicznego inteligenta. Lubi chować swoje prawdziwe uczucia pod nieco oschłą powierzchownością. Przykładem może być jego stosunek do D.B., którego w głębi podziwiał, ale wypowiadał się o nim głównie negatywnie. Znacznie lepszy jest jego stosunek z siostrą – Phoebe – przed którą najłatwiej jest mu się otworzyć.

Główny bohater „Buszującego w zbożu” jest postacią bardzo trudną do jednoznacznej oceny. Z jednej strony można postrzegać go jako kogoś skrajnie nieodpowiedzialnego, z drugiej jednak, kiedy dokładniej przyjrzeć się jego motywom, można dostrzec buntowniczego idealistę, który nie chce podążać wytyczonym przez innych szlakiem.

Postacią najbliższą Holdenowi Caulfieldowi jest jego siostra – Phoebe Caulfield. To dziesięcioletnia dziewczynka o rudych włosach. Odznacza się ona nieprzeciętnymi zdolnościami, które realizuje na wielu płaszczyznach – jest doskonałą uczennicą, pisze powieści, występuje w przedstawieniach.

Phoebe była bardzo mocno związana ze starszym bratem. Wystarczy przypomnieć, że podczas jego nieobecności, sypiała w należącym do niego pokoju. Stara się zrozumieć Holdena i sprawić, by znowu zaczął odczuwać radość z życia. Kiedy ten postanawia opuścić dom rodzinny, mówi, że ona także ucieknie. To właśnie dzięki niej główny bohater zmienił swoje zdanie.
   
Kolejną postacią, której warto przyjrzeć się nieco bliżej jest Jane Gallagher – była dziewczyna Holdena Caulfielda. Co prawda nie pojawia się ona bezpośrednio w utworze, jednak jest obiektem licznych wspomnień głównego bohatera. Poznali się oni podczas wakacji, kiedy Caulfieldowie mieszkali obok rodziny Jane. Dziewczyna nie była szczególnie ładna, jednak coś czyniło ją szczególnie bliską Holdenowi. Lubiła uprawiać sporty (tenis, golf) oraz tańczyć. Odznaczała się także inteligencją, co niewątpliwie przykuwało uwagę Holdena. Na pewno łączyły ich także problemy, które obydwoje mieli z „dorosłym życiem”. Jane nie potrafiła zaakceptować nowego partnera swojej matki.

Holden Caulfield nie miał prawdziwych przyjaciół. Nie potrafił stworzyć głębszej więzi także ze swoim współlokatorem – Wardem Stadlaterem – jednym z najpopularniejszych uczniów w szkole. Był to zadbany i wysportowany chłopak, który lubił przechwalać się swym pięknym ciałem. Holdena irytował jego sposób bycia – nonszalanckiego, zadufanego w sobie podrywacza. Wiele szczegółów wskazywało na to, że Ward wcale nie jest tak wspaniały, jak mogłoby wynikać z przyjmowanej przez niego pozy (liczne niechlujstwa, np. wiecznie brudna brzytwa do golenia). Prawdziwy konflikt między głównym bohaterem a jego współlokatorem wybucha, gdy Ward umawia się z Jane.
   
Innym znajomym Holdena Caulfielda ze szkoły był Robert Ackley, który zajmował pokój tuż obok niego. Był to niezwykle zdziwaczały osiemnastolatek o twarzy upstrzonej licznymi pryszczami. Większość czasu spędzał samotnie w swoim pokoju, a różne historie wymyślał na poczekaniu, co skutkowało tym, że większość z nich miało po kilka odmiennych wersji. Dodatkowo zupełnie obca była mu dbałość o higienę osobistą, czego dowodziły żółte, niezadbane zęby.

Profesor Spencer był jednym z niewielu nauczycieli, którzy darzyli Holdena sympatią. Jednak on także musiał wystawić mu ocenę niedostateczną. Bardzo chciał pomóc młodzieńcowi, dlatego zaprosił go do siebie, by uzasadnić mu swoją decyzję. Jednakże Caulfield nie chciał wysłuchać jego przemowy.

Drugim z nauczycieli doceniających głównego bohatera był Pan Antolini. Także Holden darzył go szacunkiem i uważał, że jest to jeden z najlepszych pedagogów. Ten dowcipny i inteligentny mężczyzna chciał zapobiec ostatecznemu upadkowi młodego bohatera i zaproponował mu nocleg w swoim domu. Okazywał Caulfieldowi wyrozumiałość i życzliwość, jednak doszło między nimi do niesympatycznej sytuacji – Holden obudził się i poczuł, że ktoś głaszcze go po głowie. Oczywiście był to Antolini, a młodzieniec uciekł z jego domu, podejrzewając go o homoseksualizm.

D.B. oraz Alik Caulfield to dwaj bracia głównego bohatera. Pierwszy z nich pracował w Hollywood, gdzie pisał książki i scenariusze filmowe. Holden gardził jego sposobem życia, lecz podziwiał twórczość starszego brata. Alik był najmłodszy z rodzeństwa, a jego życie zostało przerwane przez białaczkę. Główny bohater często wspominał go jako najmilszego i najbardziej obiecującego z całej rodziny.

Podobne wypracowania do Salinger „Buszujący w zbożu” - charakterystyka bohaterów