Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Czepca

Czepiec to w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego najbardziej reprezentatywna postać z chłopstwa. Jest mieszkańcem Bronowic. Poznajemy go w pierwszym akcie, gdy rozmawia z Dziennikarzem.

Już na początku Czepiec daje się poznać jako pewny siebie, wygadany człowiek. Interesuje go polityka, ma nawet podstawowe pojęcie, co się w niej dzieje. Ma także świadomość, jaki jest stosunek inteligencji do ludzi mieszkających na wsi, dlatego do Dziennikarza mówi: „Pon się boją we wsi ruchu. Pon nos obśmiwajom w duchu”. Wynika z tego, że jest to mężczyzna bystry, dobrze zorientowany w sytuacji polityczno–społecznej.

Czepiec nie wstydzi się swojego pochodzenia. Jest dumny z tego, że należy do chłopstwa. Przypisuje tej warstwie wielką siłę, wigor: „ino na wsi jesce dusa, co się z fantazyją rusa”, „jako w nas jest wielga moc, jako że moc jest zaklęta, że się kiedyś opamięta…” Wieś, jego zdaniem, to miejsce autentycznych wartości.

W Czepcu wyraziście malują się też negatywne cechy chłopstwa, takie jak pijaństwo, skłonność do burd, agresja, popęd do nieprzemyślanego działania. Kilkukrotnie powtarza: „my się rwiemy ino do jakiej bijacki”. Nie chce uregulować długów u żydowskiego karczmarza, ale...

Podobne wypracowania