Granica moralna w „Granicy” - Zofia Nałkowska „Granica”
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W życiu człowieka istnieją różne granice. Są one po to, by wskazać ludziom właściwe postępowanie, wytyczają konkretne wartości, jakie powinny kierować postępowaniem człowieka. Granice istnieją po to, by ich nie przekraczać. Jedną z takich granic jest granica moralna, której istotę w swojej powieści porusza Zofia Nałkowska. Dotyczy ona w szczególności głównego bohatera, Zenona Ziembiewicza.
Mężczyzna przekracza granicę moralną łamiąc wszelkie zasady godnego postępowania wobec kobiet. Autorka na podstawie opisania jego losów zmusza czytelnika do refleksji na temat tego, jak daleko człowiek jest zdolny posunąć się w swoim postępowaniu, w którym momencie postępujemy jeszcze moralnie, a w którym już nie. Gdzie istnieje – tak ważna przecież, bo świadcząca o ludzkiej godności – granica moralna.
Zenon po raz pierwszy przekracza granicę moralną w momencie, gdy zmusza Justynę do usunięcia ciąży. Robi to, gdyż boi się kompromitacji i ośmieszenia. Prezydentowi miasta nie przystoi przecież wizerunek mężczyzny, który nawiązał romans z córką kucharki. Dopuścił się manipulacji życiem drugiego człowieka i zadecydował za niego. Takie zachowanie wykracza poza wszystkie granice moralności. Zenonowi zależało jedynie na powierzchownej czystości własnego wizerunku. Nie przejmował się losem biednej dziewczyny, którą sam skrzywdził. Bał się wziąć odpowiedzialność za Justynę i za dziecko. Uznał, że najlepiej będzie pozbyć się problemu. Najgorsze w tej sytuacji było to, że Zenon uważał swoje zachowanie za właściwe.
Zenon kolejny raz przekroczył granicę moralną w życiu zawodowym. Gdy pracuje u Czechlińskiego, jego krytyczne nastawienie do rzeczywistości kształtowanej przez arystokrację i burżuazję, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Jego artykuły dalekie są od krytyki rządzących, mimo że jego poglądy nie zgadzają się z tymi, które przelewa na papier. Za pieniądze, które chce zdobyć na studia, gotów jest nawet na dwulicowość i zakłamanie, które każe mu wygłaszać poglądy tych, dla których pracuje. Takie postępowanie jest fałszywe i niegodne człowieka uczciwego. Najboleśniejsze w tym wszystkim jest to, że Ziembiewicz nie widzi niczego złego w tym, co robi.
O granicy moralnej powiedziała mężowi Elżbieta: „(...) musi przecież coś istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą”. Słowa te niezwykle trafnie określają istotę poruszanego problemu. W kwestii moralnej granica stanowi punkt odniesienia dla tożsamości człowieka. Jeśli przestają dla nas istnieć jakiekolwiek bariery, przestajemy być sobą, wyrzekamy się najzwyczajniej własnego człowieczeństwa.
To, że Zenon Ziembiewicz niejednokrotnie przekroczył granice ludzkiej moralności, świadczy o tym, iż nie sprawdził się w życiu w żadnej roli prywatnej czy też społecznej z moralnego punkt widzenia. Pragmatyka to już inna sprawa...
Podobne wypracowania do Granica moralna w „Granicy” - Zofia Nałkowska „Granica”
- Julian Przyboś „Świt kwietniowy” - interpretacja i analiza wiersza
- Opis państwa totalitarnego - „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Jacek Soplica - nowy typ bohatera romantycznego
- Zbigniew Herbert „U wrót doliny” - interpretacja i analiza wiersza
- Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza” - opis obrazu, interpretacja
- Biblia - charakterystyka Judasza
- List Nel do Stasia. „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
- Lew Tołstoj „Anna Karenina” - charakterystyka Anny Kareniny
- Pakt z diabłem - Motyw paktu z diabłem w literaturze, malarstwie i filmie - opracowanie
- List do Ani Shirley z propozycją przyjaźni. Na podstawie „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
- Bolesław Prus „Antek” - opracowanie noweli
- Pierre Choderlos de Laclos „Niebezpieczne związki” - opracowanie
- Szczegółowy opis jednego z jesiennych owoców
- Juliusz Słowacki „Genezis z ducha” - opracowanie
- Ernest Hemingway „Komu bije dzwon” - utwór pacyfistyczny czy apologia wojenna?
- Przedstawienie jedności narodu rosyjskiego (chłopstwa i szlachty) w chwili zagrożenia. Rozwiń temat w oparciu o „Wojnę i pokój” Lwa Tołstoja
- Adam Bahdaj „Telemach w dżinsach” - opracowania
- Julian Przyboś „Z Tatr” - interpretacja i analiza wiersza
- Jan Kochanowski jako człowiek renesansu
- Motywy biblijne w malarstwie - przykłady