Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przedstawienie jedności narodu rosyjskiego (chłopstwa i szlachty) w chwili zagrożenia. Rozwiń temat w oparciu o „Wojnę i pokój” Lwa Tołstoja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia wiele razy udowodniła już, że wobec wielkiego zagrożenia ludzie są w stanie porzucić swoje prywatne niesnaski i ramię w ramię stawić czoła losowi. Przykładem niech będą chociażby Żydzi, którzy w powstaniu styczniowym (1863-1864) stanęli do walki przeciwko zaborcom wraz z Polakami. Kiedy wojska Napoleona zbliżały się do Rosji, oczywistym stał się fakt, że do odparcia ich potrzebna będzie silna i stanowiąca jedność armia.

Na początek warto przybliżyć nieco sytuację rosyjskich chłopów na początku wieku XIX. Dzielili się oni na prywatnych – pracujących na gruntach należących do magnaterii – i państwowych, nad którymi opiekę sprawowało państwo. Ci pierwsi byli bardziej wykorzystywani, gdyż administracja rządowa nie wtrącała się w sprawy pańszczyzny, a żądza zysku szlachty była wielka. Chłopi ci nie posiadali żadnej ziemi, byli za to całkowicie przynależni swoim zwierzchnikom. Pomijając tak oczywiste aspekty jak obowiązek pracy niezależnie od warunków, kary cielesne za najdrobniejsze przewinienia, brak opieki lekarskiej, dodatkowo mogli oni zostać sprzedani, wysłani do fabryk lub oddani do armii; wszystko według uznania magnatów, których byli poddanymi.

Sytuacja najniższej warstwy pozostającej pod wpływami...

Podobne wypracowania