Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bunt i pokora - przykłady zachowań człowieka wobec Boga. Rozwiń temat w kontekście twórczości Leśmiana

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bunt i pokora, te skrajne postawy względem Boga często pojawiają się w poezji Bolesława Leśmiana. Postaci występujące w jego utworach dziękują Najwyższemu, ale także, niezadowoleni z życia i świata, czynią wyrzuty pod Jego adresem. Prześledźmy te postawy, pojawiające się w utworach Leśmiana.

Bunt rodzi się z niezgody na wygląd świata i rządzące nim zasady. Wszechobecne zło, trudne i skomplikowane życie, poszukiwanie sensu - postaci z wierszy Leśmiana nie chcą zgodzić się na taki porządek. W wierszu pt. „Dusiołek” Bajdała zostaje zaatakowany przez tytułową bestię. Kiedy w końcu udaje mu się zrzucić ją ze swojej piersi, zwraca się z wyrzutem do Boga, pytając o sens istnienia zła. Nie pada odpowiedź, ale Bajdała reprezentuje bunt przeciwko takiemu porządkowi świata. Również w wierszu „Trupięgi” pojawia się motyw niezgody na bycie odrzuconym przez Boga. Człowiek często nie jest winien temu w jakiej sytuacji się znalazł. Udający się w zaświaty nędzarz może stać się dla Najwyższego widokiem niewartym uwagi. Przeciwko takiemu traktowaniu ludzkości buntuje się, tupiąc butami, by zwrócić na siebie boskie spojrzenie.

Poezja Bolesława Leśmiana to jednak nie tylko bunt przeciwko Bogu. Pojawiają się w niej także pokorne prośby o opiekę nad...

Podobne wypracowania