Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bunt i pokora - przykłady zachowań człowieka wobec Boga. Rozwiń temat w kontekście twórczości Leśmiana

Bunt i pokora, te skrajne postawy względem Boga często pojawiają się w poezji Bolesława Leśmiana. Postaci występujące w jego utworach dziękują Najwyższemu, ale także, niezadowoleni z życia i świata, czynią wyrzuty pod Jego adresem. Prześledźmy te postawy, pojawiające się w utworach Leśmiana.

Bunt rodzi się z niezgody na wygląd świata i rządzące nim zasady. Wszechobecne zło, trudne i skomplikowane życie, poszukiwanie sensu - postaci z wierszy Leśmiana nie chcą zgodzić się na taki porządek. W wierszu pt. „Dusiołek” Bajdała zostaje zaatakowany przez tytułową bestię. Kiedy w końcu udaje mu się zrzucić ją ze swojej piersi, zwraca się z wyrzutem do Boga, pytając o sens istnienia zła. Nie pada odpowiedź, ale Bajdała reprezentuje bunt przeciwko takiemu porządkowi świata. Również w wierszu „Trupięgi” pojawia się motyw niezgody na bycie odrzuconym przez Boga. Człowiek często nie jest winien temu w jakiej sytuacji się znalazł. Udający się w zaświaty nędzarz może stać się dla Najwyższego widokiem niewartym uwagi. Przeciwko takiemu traktowaniu ludzkości buntuje się, tupiąc butami, by zwrócić na siebie boskie spojrzenie.

Poezja Bolesława Leśmiana to jednak nie tylko bunt przeciwko Bogu. Pojawiają się w niej także pokorne prośby o opiekę nad człowiekiem oraz pochwały Stwórcy za obdarzenie ludzi życiem. W wierszu „Do siostry” poeta zwraca się do Najwyższego, by nie opuszczał ludzi, którym dzieje się krzywda. Takie słowa świadczą o pokorze i wierze pokładanej w Bogu. Utwór „Szewczyk” opowiada o człowieku, który chcąc podziękować Stwórcy za otrzymany dar życia szyje buty na boską stopę. Robi to, by Stwórca nie kaleczył stóp podczas podróży po niebie. Pokora rodzi się wtedy, gdy człowiek potrafi docenić to co ma albo pragnie pomocy, wtedy uniżenie zwraca się do Boga.

W poezji Leśmiana Stwórca na pewno nie jest wyidealizowany. Popełnia błędy, wydaje się człowiekowi okrutnym, ale mimo wszystko, to do Niego człowiek zwraca się zarówno z wyrzutami, jak i prośbami.

Podobne wypracowania do Bunt i pokora - przykłady zachowań człowieka wobec Boga. Rozwiń temat w kontekście twórczości Leśmiana