Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Kartoteka” - opracowanie utworu

„Kartoteka” to pierwszy dramat napisany przez Tadeusza Różewicza. Jego powstanie datowane jest na lata 1958/1959. Jest to dzieło bardzo specyficzne, gdyż następujące po sobie sceny nie są związane fabularnie, stanowią raczej strumień świadomości głównego bohatera – partyzanta – żyjącego w rzeczywistości powojennej.

Trudno naszkicować, w jakim czasie odbywają się wydarzenia przedstawiane w „Kartotece”. Mamy tutaj do czynienia z istną mieszaniną sekwencji, które, jak może się wydawać, wydarzają się równocześnie. Punktem wyjścia jest okres powojenny (lata ok. 60). Jednak podążając za postacią głównego bohatera, przenosimy się w odmienne realia – poznajemy epizody z dzieciństwa i innych okresów jego życia. Znacznie łatwiej określić miejsce akcji. Jest to niezwykły pokój, przez który przechodzą życiowe drogi różnych bohaterów. Pierwotnie znajdują się w nim łóżko, dwa krzesła, stół i etażerka (regał). Natomiast na dwóch przeciwległych ścianach ulokowane są drzwi, co czyni ten pokój przechodnim.

Bohaterem jest postać bez określonego dokładnie wieku oraz bez stałej tożsamości. Zmienia się ona w zależności od sceny, w której główna...

Podobne wypracowania