Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Krzyczałem w nocy” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czy traumatyczne doświadczenie wojny da się wyrazić słowami? Co dzieje się z człowiekiem, któremu przyszło żyć w czasie zmasowanego okrucieństwa i pogardy dla życia? Na te pytania próbuje odpowiedzieć w swojej twórczości Tadeusz Różewicz. Jednym z wierszy podejmujących temat istnienia po wojnie jest utwór zatytułowany „Krzyczałem w nocy”.

Wiersz składa się z czterech króciutkich strof. Są one nieregularne – pierwsza liczy jeden wers, dwa kolejne po trzy, natomiast ostatnia składa się z dwóch. Język podmiotu lirycznego jest oszczędny, pozbawionym ozdobników. Nastrój jego wypowiedzi jest niezwykle mroczny, co potęgują użyte przez autora środki stylistyczne. W utworze pojawiają się epitety: „cicho uśmiechnięci (umarli)”, „zimne martwe (ostrze ciemności)” oraz metafora: „ostrze ciemności”. Ich zadaniem jest jak najpełniej oddać grozę doświadczenia, które stało się udziałem postaci mówiącej w wierszu.

Podmiot liryczny posługuje się przedstawieniem obrazowym, bardzo silnie przemawiającym do emocji odbiorcy. Sytuacja liryczna odnosi się do koszmarnego snu – przypominającego o okrucieństwach wojny. Pojawiają się w nim umarli, których...

Podobne wypracowania