Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Matka odchodzi” - opracowanie tomu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Matka odchodzi” to z pewnością jeden z najbardziej docenionych tomów poetyckich Tadeusza Różewicza. Ukazał się on w 1999 r. i otrzymał dwie nagrody: Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nike (w 2000). Jego motywem przewodnim jest pełna miłości opowieść o matce poety. W skład zbioru wchodzą zapiski rodzinne, fotografie, a także oczywiście najważniejsze, wiersze i fragmenty tekstów prozą.

Śmierć matki stałą się przyczynkiem do powrotu w świat dawnych wspomnień. Poeta długo pielęgnował w sobie te uczucia, gdyż tomik ukazał się dopiero po 42 lata po śmierci Stefanii Różewicz. Utwory zamieszczone w zbiorze stanowią bardzo intymne i głębokie wyznanie poety, który stara się opowiedzieć o historii swojej rodziny w taki sposób, by jego słowa wywarły na odbiorcy jak największe wrażenie.

Po lekturze tomu „Matka odchodzi” można zauważyć, że jest on oparty na pewnej dychotomii. Postać rodzicielki utożsamia świat pełen ładu, wartości i bezpieczeństwa. Jest dokładnie określony, wszystkie granice są czytelne. Zupełnie inaczej wygląda rzeczywistość współczesnego poety – pełna wątpliwości i niejasnych (acz koniecznych) wyborów moralnych.

Za najważniejsze teksty w tomie uznać można „Wieś mojego...

Podobne wypracowania