Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem książki jest Marcin Kozera. Chłopiec razem z ojcem mieszka w Londynie. Urodził się w tym mieście i tam się wychował. Poznajemy go jako łobuza, który lubi płatać figle. Potem jednak zmienia się w dojrzałego młodzieńca, poszukującego swojej tożsamości i życiowej drogi. W wieku dwunastu lat Marcin zostaje zapisany do polskiej szkółki. Ma uczyć się tam języka polskiego i historii swojego rodzinnego kraju. To wydarzenie zupełnie zmienia bohatera, staje się on świadomy swojego pochodzenia i korzeni. Zaczyna dostrzegać, iż w głębi serca czuje się Polakiem, chociaż mieszka w Wielkiej Brytanii i nigdy nie widział Polski. Następuje jego swoista metamorfoza – Marcin z zapałem uczy się języka i z chęcią zdobywa wiedzę dotyczącą swojego kraju. Przechodzi trudną drogę, ale w końcu odkrywa prawdę i poznaje samego siebie.

Mateusz Kozera był ojcem Marcina. Razem z synem mieszkał w Londynie, jednak nie potrafił się tam zaaklimatyzować i ogromnie tęsknił za rodzinną miejscowością. Marzył, że pewnego dnia będzie mógł do niej wrócić. Obawiał się jednak, iż jego syn nie poradzi sobie w Polsce, ponieważ nie umiał mówić w ojczystym języku. Dlatego też pan Kozera postanowił zapisać chłopca do polskiej szkoły, aby tam pobierał lekcję i nauczył się mówić po polsku. Żałował, że zrobił to zbyt późno, niecierpliwił się, kiedy jego syn nie czynił w nauce zbyt szybkich postępów. Ojciec Marcina bez wątpienia był patriotą, który ogromnie cierpiał w innym kraju i bardzo tęsknił za ojczyzną. W jego marzeniach ciągle pojawiała się wizja powrotu do Polski.

Bohaterką zasługującą na uwagę, jest nauczycielka w Towarzystwie Polskim, która nauczała dzieci historii Polski i języka ojczystego. Była to młoda, dwudziestojednoletnia kobieta, która jednak doskonale radziła sobie ze swoimi uczniami. Nie tylko przekazywało im rzetelną wiedzę, ale także potrafiła motywować i wspierać. Mimo iż Marcin nie potrafił dobrze mówić po polsku, pozwoliła, aby wziął udział w jasełkach. Chciała mu pokazać, że jest dzielny i mądry, że na pewno sobie poradzi. Bez wątpienia była nauczycielką z powołania, ale też patriotką, która tęskniła za domem i pięknie potrafiła o nim opowiadać.

Krysia to dziewczynka, która mieszkała z rodzicami w Londynie i była szkolną koleżanką Marcina Kozery. Pochodziła z Łowicza i nigdy nie zapominała o swojej ojczyźnie. To właśnie ona pokazała głównemu bohaterowi, że powinien uczyć się języka polskiego, bo przecież tak naprawdę był Polakiem. Krysia i Marcin zakochali się w sobie i tworzyli udaną parę.

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - charakterystyka bohaterów