Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motto „Konrada Wallenroda” - Znaczenie motta w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie

„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem” – tymi słowami autorstwa Niccola Machiavellego poprzedził Adam Mickiewicz „Konrada Wallenroda”. Jakie znaczenie ma to motto dla odczytania utworu jednego z wieszczów narodowych?

Lew symbolizuje odwagę i męstwo. Sposób walki odpowiadający temu zwierzęciu to starcie jawne, wymagające wielkiej odwagi i siły. To rycerska i honorowa postawa, która nigdy nie ucieka się do zdrady i oszustwa. Zupełnie inny model symbolizuje lis. To zwierzę w kulturze budzi skojarzenia z wielkim sprytem i umiejętnością działania w sposób ukryty. Człowiek walczący zgodnie z tymi regułami musi potrafić odrzucić swoje zasady i wniknąć w otoczenie wroga. Tam ma okazję pozyskać niezbędne informacje czy dokonać sabotażu. Wszystko to prowadzi do uzyskania przewagi nad potężnym przeciwnikiem. U Machiavellego cel uświęca środki. Od lat snute są rozważania na ten temat. Czy można być tak bezwzględnym, by dążyć do zwycięstwa, odrzucając przy tym wszystkie normy? Włoski filozof twierdzi, że tak.

Konrad Wallenrod będąc dzieckiem, zostaje porwany przez Krzyżaków. Jest wychowywany na ich dworze, w myśl panujących tam zasad i wartości. Jednak jego tożsamość narodową swoimi pieśniami budzi Wajdelota Halban. Dzięki tej działalności Walter Alf (bo tak nazywano Konrada w Zakonie), postanawia wrócić do ojczyzny. Na dworze księcia Kiejstuta poznaje jego córkę – Aldonę. Młodzi szybko zakochują się w sobie i biorą ślub. Niestety wspólne szczęście nie jest im pisane. Mężczyzna wraca do zakonu, gdzie podaje się za Konrada Wallenroda, rycerza, który zaginął w Palestynie. Jego głównym zamiarem jest wniknąć w strukturę wroga i wypracować przewagę dla Litwinów. Jednak plan zostaje wykryty, a na młodzieńca zapada wyrok śmierci. Ten, by uprzedzić wrogów, postanawia popełnić samobójstwo.

Można uznać Konrada Wallenroda za człowieka wyzutego z zasad moralnych. Bratanie się z wrogiem nie jest postępowaniem honorowym. Ale jego misterny plan ma na celu osłabienie przeciwnika. Motto zaczerpnięte z Machiavellego sugeruje, że nie należy negatywnie oceniać postaci głównego bohatera. Wobec miażdżącej przewagi przeciwnika wykazał się on wielkim bohaterstwem, próbując działalności dywersyjnej w jego szeregach. Nie zdradził Litwinów, ponieważ robił to wszystko w ich interesie. Słowa, które Adam Mickiewicz umieścił na początku tego dzieła, są przyzwoleniem na nieetyczne działanie w imię szlachetnego celu. Poeta nie zawiera w utworze oceny postępowania głównego bohatera. Zostawia to zadanie czytelnikowi. „Konrad Wallenrod” to nie tylko dzieło o sposobie walki z silniejszym przeciwnikiem, ale także o dramatach i dylematach moralnych człowieka, który decyduje się być lisem.

Podobne wypracowania do Motto „Konrada Wallenroda” - Znaczenie motta w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie