Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motto „Konrada Wallenroda” - Znaczenie motta w „Konradzie Wallenrodzie”. Opracowanie

„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i lwem” – tymi słowami autorstwa Niccola Machiavellego poprzedził Adam Mickiewicz „Konrada Wallenroda”. Jakie znaczenie ma to motto dla odczytania utworu jednego z wieszczów narodowych?

Lew symbolizuje odwagę i męstwo. Sposób walki odpowiadający temu zwierzęciu to starcie jawne, wymagające wielkiej odwagi i siły. To rycerska i honorowa postawa, która nigdy nie ucieka się do zdrady i oszustwa. Zupełnie inny model symbolizuje lis. To zwierzę w kulturze budzi skojarzenia z wielkim sprytem i umiejętnością działania w sposób ukryty. Człowiek walczący zgodnie z tymi regułami musi potrafić odrzucić swoje zasady i wniknąć w otoczenie wroga. Tam ma okazję pozyskać niezbędne informacje czy dokonać sabotażu. Wszystko to prowadzi do uzyskania przewagi nad potężnym przeciwnikiem. U Machiavellego cel uświęca środki. Od lat snute są rozważania na ten temat. Czy można być tak bezwzględnym, by dążyć do zwycięstwa, odrzucając przy tym wszystkie normy? Włoski filozof twierdzi, że tak.

Konrad Wallenrod będąc dzieckiem, zostaje porwany przez Krzyżaków. Jest wychowywany na ich dworze, w myśl panujących tam zasad i wartości. Jednak jego tożsamość...

Podobne wypracowania