Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „Apollo i Marsjasz” - interpretacja i analiza wiersza

„Apollo i Marsjasz” to kolejny z wierszy Zbigniewa Herberta, odwołujący się do tekstów kultury starożytnej, będący refleksją na temat dobrze znanego mitu. Znakomity poeta odwoływał się również do twórczości Wiliama Szekspira, w wierszu „Tren Fortynbrasa” czy stworzył własną postać - pana Cogito - bazującą na postaciach starożytnych filozofów.

„Apollo i Marsjasz” odnosi się do historii o pojedynku boga poezji i znakomitego śpiewaka z pół-człowiekiem pół-kozłem, utalentowanym Marsjaszem. Jak wiadomo z mitu, Marsjasz był także znakomitym artystą, uważał nawet, że w niczym nie ustępuje bogom. Dlatego zgodził się na pojedynek z Apollinem, mimo że wiedział, iż przegrany zostanie żywcem obdarty ze skóry. Oczywiście Marsjasz przegrał. Wiersz Zbigniewa Herberta rozpoczyna się w chwili, kiedy pojedynek został zakończony, zwycięzca ogłoszony, a Marsjaszowi wymierzono karę za zuchwalstwo.

„mocno przywiązany do drzewa
dokładnie odarty ze skóry
Marsjasz
krzyczy
zanim krzyk jego dojdzie
do jego wysokich uszu
wypoczywa w cieniu tego krzyku

wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument”.

Tylko pozornie...

Podobne wypracowania