Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o Wandzie i Niemcu - streszczenie

Dawno temu żył król Krak. Jego dworzanie bardzo się martwili, ponieważ władca nie miał następcy tronu. Ale on nie chciał nawet słyszeć o małżeństwie.

Jego córka była piękną dziewczyną. Miała włosy jasne jak len i piękne, niebieskie oczy. Król bardzo ją kochał. Wanda, bo tak miała na imię dziewczyna, darzyła go ogromnym szacunkiem. Niestety, wkrótce król zmarł, po przebyciu ciężkiej choroby (inna wersja legendy podaje, że Krak zginął podczas polowania w lesie). Żałoba ogarnęła cały ród Kraka. Ludzie opłakiwali ukochanego władcę.

Wobec faktu, że król Krak nie miał męskiego potomka, Wanda rozpoczęła panowanie na Wawelu. Poddani pokochali swoją nową panią. Wanda zebrała więc Radę i zarządziła zebranie. Rada nie miała nic przeciwko temu, aby Wanda objęła rządy. Dworzanie bardzo kochali królową i pozwolili, by samodzielnie podjęła tak ważną decyzję. Niektórzy ludzie dziwili się królowej, inni przypisywali jej ogromną mądrość.

Tymczasem do Polski przybył niemiecki książę Rydygier. Udał się na Wawel, a kiedy tylko ujrzał piękną królową, zakochał się bez pamięci. Chciał się ożenić, ale Wanda odmówiła. Książę był bardzo zły, dlatego zagroził, że najedzie na gród wraz z całym wojskiem, jeśli królowa nie przyjmie jego oświadczyn. Na zamku ponownie zebrała się Rada. Dworzanie bali się gniewu Rydygiera, dlatego błagali Wandę, by poślubiła Niemca. Ona jednak była nieugięta. Postanowiła, że spłaci dług swojemu zmarłemu ojcu i dołączy do niego. Wieczorem wydała na zamku wspaniałą ucztę i zabawiała gości. Gdy już się rozeszli, a miasto usnęło, Wanda udała się nad Wisłę i rzuciła do wody. Rano wyłowiono jej zwłoki, a całe królestwo płakało z rozpaczy.

Poddani usypali Wandzie wielki kopiec, a jej imię i historia znane są do dziś.
Istnieje również wersja legendy, w której Wanda zostaje żoną króla Kraka. Po śmierci męża objęła władzę.

Podobne wypracowania do Legenda o Wandzie i Niemcu - streszczenie