Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza jest apologią zdrady? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz tworzył „Konrada Wallenroda” na wygnaniu, w poczuciu bezsilności wobec potężnego Imperium Rosyjskiego, z którego wyroku był zmuszony opuścić przygotowującą się do narodowowyzwoleńczego zrywu ojczyznę. Jego sytuacja życiowa z pewnością musiała budzić bunt młodego, przesiąkniętego romantycznymi ideami poety, którego egzystencja – zarówno w wymiarze osobistym, jaki i artystycznym – pozostawała pod kontrolą nieczułego tyrana, za jakiego uważany był car.

W takiej atmosferze narodziła się postać litewskiego rycerza, który w dzieciństwie zostaje porwany przez Krzyżaków i oddany na wychowanie na dwór wielkiego mistrza Zakonu; dzięki staremu słudze dowiaduje się o swoim pochodzeniu i z jego inspiracji podejmuje decyzję o bolesnej zemście na okupantach Litwy, stając samotnie naprzeciw ogromnego, potężnego wroga. Jedyną drogą do jej realizacji może być podstęp – samotny rycerz musi być jak Odyseusz podbijający Troję za pomocą oszukańczego podarku w postaci ogromnego konia, w którego wnętrzu schowani byli szykujący miastu zgubę wojownicy. Bohater przez wiele lat budował więc zaufanie Krzyżaków dzielnie walcząc dla nich w rozmaitych wyprawach, by wreszcie doczekać się stanowiska Wielkiego...

Podobne wypracowania