Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan van Eyck „Zaślubiny Arnolfinich” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słynny niderlandzki malarz stworzył swoje najbardziej znane dzieło w 1434 roku, używając techniki olejnej na desce. Bohaterami obrazu są postacie rzeczywiste – Giovanni Arnolfini był włoskim kupcem osiadłym w Brugii, jego żona to Giovanna Cenami.

Wbrew ówcześnie przyjętym konwencjom malarskim, postacie zostały przedstawione na obrazie w całości. Para ubrana jest w eleganckie stroje, wykończenie ich futrem świadczy o wysokiej pozycji materialnej pary. Mężczyzna ubrany jest w brązową szatę, na głowie ma duży, czarny kapelusz z rondem. Kobieta ubrana jest w zieloną suknię. Na głowie ma ozdobną, haftowaną, białą chustę. Jej sylwetka wskazuje na to, że jest w stanie błogosławionym, ale badacze nie potwierdzają jednogłośnie tej hipotezy. W tamtym okresie wypukły brzuch kobiety był również symbolem atrakcyjności fizycznej. Postacie trzymają się za ręce. Mężczyzna ma uniesioną lewą dłoń. Istnieją hipotezy, że mężczyzna pozdrawia tym gestem świadków stojących poza ramami obrazu, którzy niewyraźnie odbijają się w lustrze. Byłby to dowód na to, że obraz przedstawia ceremonię zaślubin, do której w tamtym okresie nie potrzeba było duchownego, lecz jedynie dwóch świadków. Potwierdza to napis na ścianie: „Tu był Jan van...

Podobne wypracowania