Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów komedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Fircyk w zalotach” to komedia Franciszka Zabłockiego opowiadająca o modnym kawalerze, który  stara się zdobyć piękną i majętną wdowę, Podstolinę. Fircyk liczy na bogaty posag, ponieważ sam jest bankrutem bez grosza przy duszy. Akcja rozgrywa się w wiejskim dworku Arysta, brata Podstoliny, gdzie mieszka także żona gospodarza, Klarysa. Galerię postaci komedii uzupełnia dwóch służących – Świstak i Pustak.

Fircyk to przystojny młody człowiek, w przeszłości dość majętny, ale obecnie w poważnych kłopotach finansowych. Młodzieniec ubiera się według najnowszej mody, ma piękny powóz i konie. Fircyk obraca się w najlepszym warszawskim towarzystwie, jego specjalnością jest rozkochiwanie w sobie kobiet. Bohater zafascynowany jest wzorcami zagranicznymi, gardzi tym, co polskie i tradycyjne. Warto dodać, że Fircyk w komedii Zabłockiego to imię, ale jednocześnie określa ono typ osobowości i zachowanie. Fircyki zaludniali osiemnastowieczne komedie i satyry, byli to modni młodzieńcy-utracjusze z dobrych rodzin, zajmujący się hulankami i uwodzeniem kobiet.

Fircyk z komedii Zabłockiego doraźne kłopoty finansowe rozwiązuje przy pomocy gry w karty, jednak ostatnio szczęście się od niego odwróciło. Formę odzyskuje w dworku Arysta, kiedy...

Podobne wypracowania