Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów komedii

„Fircyk w zalotach” to komedia Franciszka Zabłockiego opowiadająca o modnym kawalerze, który  stara się zdobyć piękną i majętną wdowę, Podstolinę. Fircyk liczy na bogaty posag, ponieważ sam jest bankrutem bez grosza przy duszy. Akcja rozgrywa się w wiejskim dworku Arysta, brata Podstoliny, gdzie mieszka także żona gospodarza, Klarysa. Galerię postaci komedii uzupełnia dwóch służących – Świstak i Pustak.

Fircyk to przystojny młody człowiek, w przeszłości dość majętny, ale obecnie w poważnych kłopotach finansowych. Młodzieniec ubiera się według najnowszej mody, ma piękny powóz i konie. Fircyk obraca się w najlepszym warszawskim towarzystwie, jego specjalnością jest rozkochiwanie w sobie kobiet. Bohater zafascynowany jest wzorcami zagranicznymi, gardzi tym, co polskie i tradycyjne. Warto dodać, że Fircyk w komedii Zabłockiego to imię, ale jednocześnie określa ono typ osobowości i zachowanie. Fircyki zaludniali osiemnastowieczne komedie i satyry, byli to modni młodzieńcy-utracjusze z dobrych rodzin, zajmujący się hulankami i uwodzeniem kobiet.

Fircyk z komedii Zabłockiego doraźne kłopoty finansowe rozwiązuje przy pomocy gry w karty, jednak ostatnio szczęście się od niego odwróciło. Formę odzyskuje w dworku Arysta, kiedy wygrywa od gospodarza dziewięćset dukatów. Posyła swego służącego do stolicy, by sprowadził muzyków i aktorów, bo chce wystawić w dworku maskaradę i zrobić jeszcze większe wrażenie na Podstolinie.

Jednak bohater komedii Franciszka Zabłockiego w pewnym momencie wyłamuje się ze schematu „fircykowego” zachowania. Starając się o rękę Podstoliny zakochuje się w niej, ze zdumieniem stwierdzając, że przydarzyło mu się to, czego najmniej się spodziewał – on, który wcześniej rozkochiwał w sobie kobiety, sam pozostając obojętny. Okazuje się, że Fircyk jest również dobry, wrażliwy i uczuciowy – sztuka kończy się decyzją o zawarciu małżeństwa z Podstoliną

Podstolina to piękna wdowa, mieszkająca u swojego brata. Rok wcześniej umarł jej pierwszy mąż, ciągle nosi po nim żałobę. Jest mądra i rozważna, pospieszne i natrętne zaloty Fircyka początkowo robią na niej bardzo złe wrażenie. Potem główny bohater coraz bardziej jej się podoba, ale nie chce się do tego przyznać. Wreszcie pod wpływem skomplikowanej intrygi Podstolina wyjawia swe prawdziwe uczucia.

Aryst to gospodarz domu, człowiek z pozoru opanowany i spokojny. Pragnie za takiego uchodzić, ale w rzeczywistości jest porywczy i gwałtowny. Najpierw coś robi, a potem dopiero myśli. Bardzo żałuje pieniędzy, jakie przegrał w karty z Fircykiem, a swój gniew wyładowuje na swoim służącym Pustaku. Aryst nie jest jednak bohaterem negatywnym – jest uczciwy i ma dobre serce.

Klarysa – młoda i piękna żona Arysta. Cieszy się z wizyty Fircyka w ich domu, bo pragnie rozrywki w nudnym wiejskim życiu. Klarysa jest kobietą uczuciową, bystrą, ciekawą świata. Mimowolnie wdaje się w niewinny flirt z Fircykiem, co ściąga na nią gniew męża. Na szczęście wszystko kończy się dobrze.

Świstak i Pustak są służącymi Fircyka i Arysta, komentują zachowania głównych bohaterów i opisują ich cechy. Wprowadzają elementy humorystyczne do komedii. Obaj niezbyt rozgarnięci, przyzwyczajeni do wypełniania poleceń i raczej głupawi.

Podobne wypracowania do Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów komedii