Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

wierzeń, obrzędów i zwyczajów.

Najważniejszą tradycją Bożego Narodzenia jest z pewnością Wigilia, a więc uczta spożywana w przeddzień święta. Dzisiaj siadamy do tej uroczystej kolacji jedynie w wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, jednak starożytni Izraelici każde święto poprzedzali takim wykwintnym posiłkiem. Miał on stanowić przygotowanie do dnia świątecznego, o czym mówi samo pochodzenie słowa „wigilia”, które oznacza „czuwanie”. Posiłek tradycyjnie składał się z samych postnych potraw i był spożywany w gronie najbliższych, po czym następowało całonocne oczekiwanie na dzień świąteczny.

Dzisiaj żadna rodzina nie rozpocznie uczty wigilijnej przed dostrzeżeniem na niebie pierwszej gwiazdki. Wygląda się jej na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej, którą kierowali się Mędrcy ze Wschodu oraz pastuszkowie w drodze do żłóbka, w którym leżał Jezus.

Także elementy wystroju stołu nawiązywać mają do Narodzenia Pańskiego. Biały obrus kładziony jest na znak czystości, a sianko wkładane  pod spód ma przypominać skromne warunki, w jakich na świat przyszło Dzieciątko. Tradycyjnie zostawia się także wolne miejsce przy stole, które przeznaczone jest dla zbłąkanego wędrowca. W czasie tak radosnym...

Podobne wypracowania