Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

radosnym dla chrześcijan nikt przecież nie może pozostać samotny.

Bardzo ważnym zwyczajem jest także dzielenie się opłatkiem. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego „oblatum”, czyli „dar ofiarny.” Tradycja ta sięga starożytności, kiedy to pierwsi chrześcijanie dzielili się przaśnym, niekwaszonym chlebem. Dzisiaj łamanie się opłatkiem wyraża gotowość do dzielenia się swoimi dobrami, nawet ostatnim kawałkiem chleba. Na wsiach opłatki spożywają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta, dla których przeznaczone są kolorowe chlebki. Wymieszane z paszą, mają przynieść zdrowie i płodność.

Podczas spożywania samej wieczerzy wigilijnej pamiętać należy o kilku zasadach, które według tradycji mają przynieść szczęście na cały przyszły rok. Potrawy muszą być więc w ilości nieparzystej, każdego dania należy spróbować i jeśli to możliwe, nie wypuszczać sztućców z ręki przez cały czas trwania kolacji lub nie wstawać od stołu – ma to zapewnić szczęście i dostatek. Są to jednak przesądy związane bardziej z magicznym myśleniem pogan, niż z tradycją chrześcijańską.

Po kolacji nadchodzi zawsze czas na śpiewanie kolęd. Słowo to, a także cała tradycja, pochodzi od starożytnych „kalend”, a więc początków miesiąca, które...

Podobne wypracowania