Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie - strona 4

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

które były wyjątkowo hucznie obchodzone przez starożytnych Rzymian. Nie od zawsze śpiewano kolędy w polskich domach. Najpierw związane były one z jasełkami, czyli przedstawieniami scen odnoszących się do Bożego Narodzenia. Wprowadził je św. Franciszek z Asyżu, by w przystępnej formie rozpropagować kult Dzieciątka. Pierwsze polskie kolędy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa powstały około XV wieku.

Jasełka, zapoczątkowane przez św. Franciszka, najpierw złożone były wyłącznie z drewnianych figurek. Później zaczęto konstruować postaci ruchome, obracające się, a nawet wydające dźwięki. Równie popularne są jasełka, w których aktorami są żywi ludzie. Samo słowo „jasełka” pochodzi od wyrazu „jasło”, które było określeniem na żłób, a więc odnosiło się do miejsca narodzenia małego Jezusa.

Po spożytej wieczerzy wigilijnej chrześcijanie tradycyjnie wybierają się do kościoła, by o godz. 24.00 uczcić uroczystą mszą św. narodzenie się Jezusa Chrystusa. Odprawiana jest ona na pamiątkę pasterzy, którzy modląc się zmierzali do Betlejem.

Popularną formą świętowania uroczystości Narodzenia Pańskiego jest także kolędowanie, ale rozumiane w innym sensie, niż tylko samo śpiewanie kolęd. Główną rolę odgrywają tu bowiem...

Podobne wypracowania