Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie - strona 5

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

bowiem kolędnicy, a więc przebrane dzieci lub młodzież, którzy chodzą od domu do domu śpiewając i prosząc o słodycze bądź inne drobiazgi. Korzenie tego zwyczaju sięgają tradycji pogańskich i stopniowo przemieszały się z elementami chrześcijańskimi.

Typowymi postaciami przy kolędowaniu były zwierzęta: wół, koza i niedźwiedź mający przynosić dobrobyt, płodność i ochronę przed złymi mocami. Popularny był także tzw. turoń, czyli potwór przypominający nieco diabła z rogami, gwiazdor trzymający dużą gwiazdę osadzoną na kiju, a także inne postaci w zależności od regionu.

Jeśli mowa o świętach Bożego Narodzenia, nie może zabraknąć także prezentów, które w zależności od miejsca zamieszkania, w Polsce przynosi św. Mikołaj, Dzieciątko, Gwiazdor bądź Aniołek. Jeszcze niedawno jedynie najbogatsze dzieci mogły cieszyć się z podarunków świątecznych, które pierwotnie były umieszczane w sianku pod obrusem. Dopiero później upominki zaczęły pojawiać się pod choinką.

Istnieje jeszcze mnóstwo innych tradycji bożonarodzeniowych, które mimo iż nie należą do tradycji chrześcijańskiej, są tak samo ciekawe i zajmujące. Należą do nich m.in. ciągnięcie słomek z sianka wigilijnego, przekonanie, że zwierzęta o północy...

Podobne wypracowania