Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wigilia Paschalna - części, historia, obrzędy. Przebieg Wigilii Paschalnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kulminacyjnym momentem przygotowywania się do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa jest Wielki Tydzień, a zwłaszcza Triduum Paschalne obejmujące trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Właśnie w wielkosobotnią noc odbywa się uroczystość Wigilii Paschalnej, czyli wkroczenie w okresu Zmartwychwstania. Trzeba pamiętać jednak, że nie jest to obchodzenie Wielkiej Soboty, kiedy Chrystus jeszcze przecież nie zmartwychwstał, ale świętowanie powstałego już z grobu Zmartwychwstałego.

Jest to moment krańcowy, który łączy czas oczekiwania na powstanie z martwych Jezusa z rzeczywistym przyjściem Zmartwychwstałego Chrystusa. Samo słowo „wigilia” pochodzi z łacińskiego „vigilare”, co znaczy „czuwanie”. Cały świat skupia się wtedy na modlitwie i oczekuje na przyjście Zmartwychwstałego.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się w Wielką Sobotę, jednak są to uroczystości, które wlicza się już do świętej Niedzieli Wielkanocnej. Dotąd puste tabernakulum uzupełnia się Najświętszym Sakramentem, a figurę Jezusa znajdującego się w grobie zastępuje figurka Zmartwychwstałego Chrystusa  w chwale. Ma On najczęściej czerwone szaty i chorągiew z krzyżem w dłoni.

W Wielką Sobotę bardzo ważna jest symbolika światła i ciemności....

Podobne wypracowania