Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zielone Świątki - Zesłanie Ducha Świętego - opis, data, historia - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

spadkobiercami. Wkracza tutaj ekumenizm, który dąży do dialogu międzywyznaniowego.

Święto Zesłania Ducha Świętego nazywane jest popularnie „Zielonymi Świątkami” i ma bardzo długą tradycję w Kościele katolickim, gdyż było celebrowane już za życia apostołów. Bardzo uroczyście obchodzone do dzisiaj, dawniej było dniem, kiedy chrzczono katechumenów. Natomiast średniowiecze miało ciekawy zwyczaj zrzucania z sufitu kwiatów, które miały oznaczać dary Ducha Świętego, które – według słów św. Izajasza – to: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża. Natomiast owoce Ducha Świętego to: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość, opanowanie.

Stary Testament nie wspomina zbyt często o Duchu Świętym. Wyrażony jest On raczej jako moc, natchnienie niż jako Osoba. Nowy Testament pierwszy raz wspomina o Nim podczas chrztu Chrystusa w Jordanie, kiedy Duch pojawia się w postaci gołębicy. Właśnie w tej formie najczęściej będzie się później objawiał.

Pismo Święte mówi także o pojawieniu Ducha Świętego podczas Zwiastowania oraz nawiedzenia św. Elżbiety.

Podobne wypracowania