Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zwiastowanie Pańskie - Zwiastowanie NMP - data, opis, historia. Święto Zwiastowania Pańskiego - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

ludzką na ziemi.

Jednak Święto Zwiastowania przez długi czas nie było formalnie ustanowione. Obchodzono je raczej ze względu na wewnętrzną potrzebę serca wiernych niż konkretne regulacje. Wschodnie Kościoły zaczęły wprowadzać je w V wieku, natomiast Kościół katolicki dopiero w VII. Początkowo główny nacisk położony był na Osobę Chrystusa, który w momencie Zwiastowania rozpoczął swój pobyt na ziemi, czczono dlatego w tym dniu Wcielenie Pańskie.

Później dopiero święto owo przybrało charakter bardziej maryjny i zaczęto czcić Matkę Bożą jako Tą, dzięki której Boży plan mógł się ziścić. To dla Niej zbudowana została w IV wieku świątynia pod wezwaniem Zwiastowania. Miejsce budowli miało stanowić punkt, gdzie niegdyś znajdował się dom Maryi.

Moment Zwiastowania zaowocował dwiema szczególnymi modlitwami odnoszącymi swoją treść do nowin ogłaszanych Maryi przez Gabriela. Jest to Pozdrowienie Anielskie, czyli popularne „Zdrowaś Maryjo...” oraz modlitwa Anioł Pański. Pierwsza z nich rozpowszechniona została zwłaszcza dzięki Różańcowi, w którym wierni aż sto pięćdziesiąt razy powtarzają tę modlitwę, natomiast druga bierze swój początek w średniowieczu; wiązała się tam z potrójnym...

Podobne wypracowania