Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta nakazane - czym są święta nakazane? Znaczenie, opis. Święta nakazane w Kościele katolickim

Święta nakazane to szczególne dni, które są dla Kościoła katolickiego niezwykle istotne. Wiążą się ze znaczącymi dla religii wydarzeniami lub osobami, których istnienie chce on zaakcentować w specjalny sposób.

Podczas takiego święta wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej. Jeśli tego dnia nie mogą w niej uczestniczyć, możliwe jest wybranie się na Eucharystię w wigilię owego dnia, a więc – wieczorem dnia wcześniejszego. Może się zdarzyć tak, że ksiądz jest nieobecny i nie ma kto odprawić mszy świętej, wtedy nakazane jest uczestnictwo w nabożeństwie Słowa Bożego lub po prostu modlitwa w gronie rodziny lub przyjaciół.

Święta nakazane należy traktować tak jak niedzielę. Powinniśmy więc powstrzymywać się od niepotrzebnych prac, w szczególności zarobkowych. Dzień należy poświęcić natomiast na modlitwę, zacieśnianie więzi rodzinnych, pomoc słabym, chorym i potrzebującym.

Święta nakazane nie muszą być stałe i niezmienne. Możliwe jest przeniesienie ich na niedzielę, zrezygnowanie z niektórych lub dodanie innych. Wszystko musi się oczywiście odbyć za zgodą Stolicy Apostolskiej i papieża. Ostatnia duża reforma w tej kwestii odbyła się w 2003 roku.

Do świąt nakazanych w Polsce należą: każda niedziela, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1. stycznia), Uroczystość Objawienia Pańskiego (6. stycznia), Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII niedziela Wielkanocna), Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało (60 dni po Wielkanocy), Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15. sierpnia), Uroczystość Wszystkich Świętych (1. listopada), Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25. grudnia).

Oprócz tego duchowni Kościoła katolickiego zachęcają, aby w podobny sposób czcić: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8. grudnia), Uroczystość św. Józefa (19. marca), Uroczystość św. św. Piotra i Pawła (25. czerwca), Święto Matki Bożej Gromnicznej (2. lutego), Poniedziałek Wielkanocny, Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (niedziela po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego), Święto św. Szczepana (26. grudnia).

Podobne wypracowania do Święta nakazane - czym są święta nakazane? Znaczenie, opis. Święta nakazane w Kościele katolickim