Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta nakazane - czym są święta nakazane? Znaczenie, opis. Święta nakazane w Kościele katolickim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta nakazane to szczególne dni, które są dla Kościoła katolickiego niezwykle istotne. Wiążą się ze znaczącymi dla religii wydarzeniami lub osobami, których istnienie chce on zaakcentować w specjalny sposób.

Podczas takiego święta wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej. Jeśli tego dnia nie mogą w niej uczestniczyć, możliwe jest wybranie się na Eucharystię w wigilię owego dnia, a więc – wieczorem dnia wcześniejszego. Może się zdarzyć tak, że ksiądz jest nieobecny i nie ma kto odprawić mszy świętej, wtedy nakazane jest uczestnictwo w nabożeństwie Słowa Bożego lub po prostu modlitwa w gronie rodziny lub przyjaciół.

Święta nakazane należy traktować tak jak niedzielę. Powinniśmy więc powstrzymywać się od niepotrzebnych prac, w szczególności zarobkowych. Dzień należy poświęcić natomiast na modlitwę, zacieśnianie więzi rodzinnych, pomoc słabym, chorym i potrzebującym.

Święta nakazane nie muszą być stałe i niezmienne. Możliwe jest przeniesienie ich na niedzielę, zrezygnowanie z niektórych lub dodanie innych. Wszystko musi się oczywiście odbyć za zgodą Stolicy Apostolskiej i papieża. Ostatnia duża reforma w tej kwestii odbyła się w 2003 roku.

Do świąt nakazanych w Polsce należą: każda niedziela,...

Podobne wypracowania