Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł - List do Tymoteusza (1 i 2) - streszczenie, interpretacja - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

dobrym sługą bożym, na którym powinni wzorować się inni. Poucza go także, jak postępować ze starszymi i młodszymi ludźmi, z wdowami i niewolnikami, do każdej z tych osób należy bowiem mieć inne podejście. 

II list do Tymoteusza powstał, kiedy św. Paweł przebywał po raz drugi w więzieniu w Rzymie. Opuszczony przez przyjaciół, przeczuwał zbliżającą się śmierć. W takiej to atmosferze powstaje drugi list do Tymoteusza, młodego biskupa, ucznia i współpracownika św. Pawła. W liście tym apostoł prosi go, aby wraz z Markiem, przyjechał do Rzymu, by odwiedzić go w więzieniu. Pomimo zagrożenia św. Pawła nie opuszcza troska o gminę oraz rządzącego nią młodego biskupa. Domaga się więc od Tymoteusza męstwa i odwagi w głoszeniu Słowa Bożego, wytrwałości w walce z heretykami. W dalszej części listu Paweł zwierza się, że opuścili go wszyscy przyjaciele, pozostał przy nim tylko Łukasz. 

Drugi List do Tymoteusza jest ostatnim pismem, które wystosował św. Paweł, można więc uznać, iż jest on swoistym testamentem Apostoła. 

Podobne wypracowania