Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycja - co to jest tradycja? Definicja - Tradycja w mojej rodzinie - tradycja katolicka

Tradycja zazwyczaj definiowana jest jako ogół wierzeń, obyczajów i poglądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tradycja zatem stanowi podstawę funkcjonowania w społeczeństwie – dzięki niej możemy odnaleźć się w otaczającej nas rzeczywistości.

W mojej rodzinie tradycja jest bardzo ważna, szczególnie ta religijna, dotycząca wiary chrześcijańskiej. Kiedy byłam małym dzieckiem, rodzice przekazywali mi najważniejsze elementy tradycji chrześcijańskiej. Zaprowadzali mnie do kościoła, razem z nimi uczestniczyłam w mszy świętej. Niedzielne uczestnictwo w nabożeństwie stało się dla mnie podstawą i sposobem na świętowanie tego dnia.

Jednak tradycja w mojej rodzinie najbardziej kojarzy mi się z rozmaitymi świętami. W czasie okresu Bożego Narodzenia zawsze wspólnie ubieraliśmy choinkę, przygotowywaliśmy wspaniałe łańcuchy i inne ozdoby choinkowe. Dwudziestego czwartego grudnia każdego roku zasiadaliśmy z całą rodziną do wspólnej kolacji. Rodzicie przekazali mi takie elementy tradycji jak wkładanie sianka pod obrus lub też zostawienie dodatkowego nakrycie dla zagubionego wędrowca. Po kolacji zazwyczaj śpiewaliśmy wspólnie kolędy, a nocą udawaliśmy się na pasterkę.

Podobnie rzecz ma się ze Świętami Wielkanocnymi. Co roku idziemy w Wielką Sobotę ze święconką do kościoła, modlimy się przy grobie Pana Jezusa, zaś w Wielką Niedzielę udajemy się wszyscy na mszę świętą. Młodsi członkowie naszej rodziny w Wielki Poniedziałek biorą udział w zabawach dyngusowych i polewają się wodą. Moja rodzina kultywuje także inne tradycje związane z religią. Wspólnie udaje my się – na przykład – na nabożeństwo w Niedzielę Palmową, Środę Popielcową i podobnie – w inne ważne święta. Tradycja dotyczy również przeżywania uroczystości takich jak chrzty, śluby czy komunie święte. Każde takie święto jest dla mojej rodziny bardzo ważne, polega nie tylko na jego duchowym przeżywaniu, ale także na szczególnym odnowieniu i pogłębieniu więzów rodzinnych.

Tradycja i historyczne przekazy są dla mnie i mojej rodziny niezwykle ważne. Dzięki wiedzy, jaką zdobyłam od rodziców, jestem osobą bardziej świadomą i przez to – wartościową. Potrafię funkcjonować w naszym społeczeństwie i posiadam własną hierarchię wartości. Poprzez kultywowanie tradycji nasza rodzina jest sobie bliska i pełna pozytywnych emocji.

Podobne wypracowania do Tradycja - co to jest tradycja? Definicja - Tradycja w mojej rodzinie - tradycja katolicka