Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolność człowieka - Wolność - dar czy wyzwanie? Rozprawka

Uważam, że wolność dana nam przez Boga jest zarówno darem, jak i wyzwaniem. Należy dobrze i odpowiednio z niej korzystać, nie przekraczając wyznaczonych granic.

Ogólnie wolność pojmowana jest jako możliwość samostanowienia, decydowania o swoim życiu, realizowaniu swoich marzeń i celów. Natomiast wolność w rozumieniu chrześcijańskim oznacza nie dowolność w wyborze drogi życiowej, ale... wybór dobra. W tym aspekcie oznacza również konieczność wiary w Boga w Trójcy Świętej, który jest kwintesencją dobroci, uczestniczenia w obrzędach i uroczystościach i – choć może brzmieć to z pozoru paradoksalnie – przestrzeganie danych przez Boga zasad.

Wolność człowieka to bardzo ciekawe zagadnienie, szczególnie we współczesnych czasach. Ludzie chcą być wolni, pragną czuć, iż nie są od nikogo zależni, sami podejmują decyzje, kierują własnym losem. Nie lubią ograniczeń i zakazów, marzą, aby żyć „po swojemu”. Dlatego też wolność jest darem, ponieważ możemy go wykorzystywać do realizacji marzeń, rozwoju osobowości, do przeżycia wspaniałych chwil. To cudowne uczucie – kiedy coś w życiu mi się udaje i wiem, iż dokonałem tego sam. Wolność to najwspanialszy prezent od Boga, ponieważ dzięki niemu człowiek czuje się pełnowartościowy i spełniony. Ma również wolność wyboru określonych wartości i uporządkowaniu ich w pewną hierarchię.

Jednak czasami wolność okazuje się ogromnym wyzwaniem. Bywa, iż chcielibyśmy coś uczynić, czyha nas pewna pokusa i nie jesteśmy w stanie z nią sobie poradzić. Wydaje nam się, że skoro jesteśmy wolnymi ludźmi, to możemy pozwolić sobie na wszystko i niestety bardzo często dokonujemy złych wyborów. Wówczas okazuje się, iż wolność stanowi wyzwanie, ponieważ może być źródłem konfliktów wewnętrznych, a nawet zła. Od nas, ludzi, zależy, czy w odpowiedni sposób będziemy potrafili wykorzystać daną nam łaskę. I właśnie tu pojawia się zagadnienie wolności chrześcijańskiej.

Jest to wolność dosyć szczególna. Tak – posiadamy wolną wolę i możemy sami podejmować decyzje, jednak ktoś ustanowił zasady, którymi powinniśmy się kierować, ponieważ są one dla nas dobre, choć czasami nie jesteśmy w stanie tego zauważyć od razu. Może wydawać się to absurdalne, ale dla ludzi wierzących nie ma tu żadnego zaskoczenia. Nawet przestrzegając przykazań i zasad religijnych, jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy dążą do szczęścia i spełnienia. Mamy utrudnione zadanie, musimy opierać się wielu pokusom i nie ulegać złu. Wolność chrześcijańska to nasz wybór odnośnie stylu życia i postępowania. Czasem jest darem, innym razem wyzwaniem, ale zawsze stanowi najpiękniejszą i najważniejszą łaskę.

Podobne wypracowania do Wolność człowieka - Wolność - dar czy wyzwanie? Rozprawka