Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja Jana Pawła II - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Opracowanie

Beatyfikacją nazywamy akt wydany przez Kościół, w którym zatwierdza się, iż osoba zmarła zostaje uznana za błogosławioną. Takie nadanie pozwala na praktykowanie kultu wobec danej postaci, modlenie się do niej z prośbą o wstawiennictwo itd.

Jan Paweł II już za życia nazywany był przez wiernych „świętym” („santo subito” - „święty natychmiast”). Tuż po jego śmierci wyznawcy chrześcijaństwa domagali się rozpoczęcia procesu beatyfikacji, tak bardzo doceniali swojego duchowego mistrza. Już w kwietniu 2005 roku nowy papież Benedykt XVI ogłosił, iż nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2005 roku oficjalnie rozpoczęto obrady, zwołano wówczas trybunał beatyfikacyjny, którego zadaniem miało być dowiedzenie i sprawdzenie, czy rzeczywiście Janowi Pawłowi II można nadać miano błogosławionego.

Osoba, której miał być nadany taki akt, musiała w swoim życiu nie tylko kierować się wiarą, ale czynić dużo więcej. W procesie beatyfikacji rozpatruje się zatem cuda, uzdrowienia i wstawiennictwo „kandydata na błogosławionego” w modlitwach wiernych. W marcu roku 2007 trybunał beatyfikacyjny uznał za cud dokonany przez papieża uzdrowienie francuskiej zakonnicy, Marie Simon Pierre. W listopadzie roku 2009 odbyło się oficjalne zebranie kardynałów. Miało ono miejsce w Watykanie podczas Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Finałem tych dyskusji było wstawiennictwo kardynałów i zwrócenie się do nowego papieża z prośbą o beatyfikację Jana Pawła II.

19 grudnia 2009 Benedykt XVI podpisał bardzo znaczący dekret, który uznawał cnoty papieża i jego heroiczność. Natomiast 14 stycznia roku 2011 papież Benedykt XVI podpisał dekret, w którym wyznaczył datę beatyfikacji Jana Pawła II. Miał on dokonać jej osobiście na placu św. Piotra w Watykanie. Tak też się stało. 1 maja nastąpiła uroczysta beatyfikacja Jana Pawła II. Miała ona miejsce podczas mszy świętej na placu św. Piotra, prowadzonej przez obecnego papieża. W tym dniu w Watykanie gromadziły się nie tylko ważne osobistości Kościoła, ale również polityczni reprezentanci wielu państwa świata. Szacuje się, że na uroczystości pojawiło się ponad półtora miliona wiernych.

Proces beatyfikacji Jana Pawła II i jego pomyślne zakończenie było dla wszystkich chrześcijan bardzo ważnym wydarzeniem. Uznawali oni papieża za osobę nadzwyczaj cnotliwą, pełną dobroci, miłości i – przede wszystkim – czystej wiary, której jak najbardziej należał się akt beatyfikacji.

Podobne wypracowania do Beatyfikacja Jana Pawła II - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Opracowanie