Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opętanie i egzorcyzmy - czym są egzorcyzmy, opętanie? Opętanie w Biblii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „opętanie” funkcjonuje w wielu aspektach życia, takich jak religia, psychiatria czy antropologia. Ogólnie oznacza on szczególny stan umysłu człowieka, który czuje, iż jest pod wpływem działania jakieś siły zewnętrznej, niefizycznej, niematerialnej. Bardzo często działanie to jest negatywne i przynosi szkody swojej ofierze i jej otoczeniu.

W tradycji chrześcijańskiej opętaniem nazywa się zawładnięcie duszą i ciałem człowieka przez demona (diabła). Pierwsze opętania zostały opisane już w Piśmie Świętym. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy o dwóch opętanych powstałych z grobu, których uleczył Jezus Chrystus (Mt 8, 28). Również święty Marek w swojej Ewangelii opisuje opętanego człowieka i pomoc, jakiej udzielił mu Pan (Mk 5,1).

Znawcy kościoła wyróżnili dwa typy opętania przez szatana. Zawładnięcie duszy przez szatana zawinione dotyczy ludzi, którzy swoim zachowaniem i postawą zachęcali demony do przyjścia. To osoby bluźniące przeciw Bogu, uprawiające magię lub też dobrowolnie oddające się diabłu. Natomiast opętanie niezawianie odnosi się do ludzi, którzy padli ofiarą czarów, klątw i przekleństwa. Teologowie wyróżnili także typowe cechy, jakie wykazuje osoba opętana przez...

Podobne wypracowania