Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opętanie i egzorcyzmy - czym są egzorcyzmy, opętanie? Opętanie w Biblii

Termin „opętanie” funkcjonuje w wielu aspektach życia, takich jak religia, psychiatria czy antropologia. Ogólnie oznacza on szczególny stan umysłu człowieka, który czuje, iż jest pod wpływem działania jakieś siły zewnętrznej, niefizycznej, niematerialnej. Bardzo często działanie to jest negatywne i przynosi szkody swojej ofierze i jej otoczeniu.

W tradycji chrześcijańskiej opętaniem nazywa się zawładnięcie duszą i ciałem człowieka przez demona (diabła). Pierwsze opętania zostały opisane już w Piśmie Świętym. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy o dwóch opętanych powstałych z grobu, których uleczył Jezus Chrystus (Mt 8, 28). Również święty Marek w swojej Ewangelii opisuje opętanego człowieka i pomoc, jakiej udzielił mu Pan (Mk 5,1).

Znawcy kościoła wyróżnili dwa typy opętania przez szatana. Zawładnięcie duszy przez szatana zawinione dotyczy ludzi, którzy swoim zachowaniem i postawą zachęcali demony do przyjścia. To osoby bluźniące przeciw Bogu, uprawiające magię lub też dobrowolnie oddające się diabłu. Natomiast opętanie niezawianie odnosi się do ludzi, którzy padli ofiarą czarów, klątw i przekleństwa. Teologowie wyróżnili także typowe cechy, jakie wykazuje osoba opętana przez szatana. Są to m.in.: posługiwanie się nieznanymi sobie językami, lewitacja, wstręt do rzeczy poświęconych oraz niesamowita, nadprzyrodzona siła fizyczna.

Obrzęd, podczas którego uwalania się opętanego spod panowania szatana, nazywamy dziś egzorcyzmami. W Biblii jest o nich mowa, nie funkcjonuje jednak wspominana nazwa. W Ewangelii według św. Marka opisana jest sytuacja uzdrowienia opętanego (Mk 5,1). Wówczas Jezus zbliżył się do opętanego i wypowiedział słowa: „Wyjdź duchu nieczysty z tego człowieka”.

Egzorcyzmy mają na celu wypędzenie szatana z duszy ofiary i przywrócenie go do stanu normalności. Takiego obrzędu dokonują egzorcyści, którymi w kościele katolickim są dzisiaj zazwyczaj biskupi. Podczas egzorcyzmu wypędzają szatana wypowiadając odpowiednie formuły, pokazują opętanemu krzyż i polewają go wodą święconą.

Kościół katolicki wyróżnia dwa rodzaje egzorcyzmów, a mianowicie: uroczysty i prosty. Egzorcyzm uroczysty dotyczy osób uznanych za naprawdę opętane i odbywa się według Rytuału Rzymskiego. Kapłan zwraca się wówczas do szatana w imieniu Boga i całej wspólnoty Kościoła, obrzęd ten łączy się z postem i odmawianiem różańca. Natomiast egzorcyzm prosty, inaczej zwany też zwykłym, może być odprawiony przez każdego wierzącego człowieka. Polega ona na odmawianiu modlitwy za kogoś, kogo podejrzewa się o bycie opętanym.

Podobne wypracowania do Opętanie i egzorcyzmy - czym są egzorcyzmy, opętanie? Opętanie w Biblii