Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekalog, przykazania kościelne - czy przykazania ograniczają naszą wolność? Rozprawka

Przykazania Boże i kościelne zostały dane członkom wspólnoty chrześcijańskiej (w tym katolickiej), aby wskazać im odpowiednią drogę i dobrze pokierować ich życiem. Uważam, iż nie ograniczają one naszej wolności, wręcz przeciwnie – pokazują, jak mądrze ją wykorzystać.

Należy pamiętać, iż wolność absolutnie nie jest tożsama ze swobodą. To, że posiadamy wolną wolę i jesteśmy wolnymi ludźmi, nie oznacza, iż wolno nam robić wszystko, bez względu na obowiązujące, ze swej istoty dobre i prawe, zasady. Bardzo często ludziom wydaje się, że przez istnienie przykazań Bożych i kościelnych nie mogą się realizować, nie żyją tak, jakby chcieli i są zniewoleni. Myślę jednak, że tak uważają jedynie ludzie małej wiary, o niepewnym stosunku do siebie i rzeczywistości. Są to ludzie, którzy przede wszystkim cenią rozrywkę i dobrą zabawę, a także zaspokojenie własnych potrzeb. Nie potrafią oni w pełni zaangażować się w wiarę i rozwijać duchowo.

W gruncie rzeczy jednak przykazania wcale nie ograniczają naszej wolności. Nigdy nie wolno zapominać, że nie tylko nasze życie, ale także wolność zostały nam dane od Boga. Jesteśmy zatem dziećmi Bożymi i powinniśmy zachowywać się tak, jakby tego pragnął Bóg-ojciec. Skoro obdarzył nas również zaufaniem i pozwolił na samodzielne stanowienie i decydowanie nie tylko o sobie, ale poprzez swoje decyzje również o innych ludziach, nie możemy Go zawieść. Pan dał nam Dekalog, czyli dziesięć przykazań, Kościół zaś uzupełnił je przykazaniami kościelnymi. Stało się tak dlatego, ponieważ człowiek nie był zdolny do ustanowienie sobie pewnych wymagań i ograniczeń, potrzebował mistrza, który wskazałby mu drogę. Nie jest to jednak droga, odbierająca nam wszelkie możliwości, wręcz przeciwnie – daje nam ona szansę na rozwój i doświadczenie pełni człowieczeństwa. Wolność to przede wszystkim umiejętne korzystanie z własnej mądrości, odpowiedzialność w podejmowaniu wyborów i rozważne, etyczne decydowanie o swoim życiu. Żeby jednak uczynić z wolności prawdziwy pożytek, należy kierować się dobrymi, uczciwymi zasadami. Zarówno przykazania Boże, jak i kościelne wskazują nam odpowiednią drogę postępowania w tym kierunku.

Jestem zdania, iż reguły religijne nie ograniczają naszej wolności. Warto spojrzeć na to zagadnienie również z innej perspektywy. Kim, a może raczej – czym bylibyśmy zabijając, kradnąc, oszukując bliskich, zdradzając – i to bez żadnych wyrzutów sumienia? Dlatego właśnie istnienie i przestrzeganie przykazań jest w naszym życiu konieczne, aby wolność nie zamieniła się w głupią swobodę i brak jakichkolwiek zasad.

Podobne wypracowania do Dekalog, przykazania kościelne - czy przykazania ograniczają naszą wolność? Rozprawka