Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Całun Turyński - co to jest Całun Turyński? Historia, badania, informacje

Całun Turyński jest niezwykle ważną relikwią w tradycji chrześcijańskiej. Wierzący uważają go za święty, ponieważ w ich oczach Całun Turyński stanowi swoiste świadectwo i namacalną pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Całun turyński to płótno, na którym odbita została postać człowieka. Można dostrzec ją zarówno z jednej, jak i z drugiej strony materiału. Oprócz wyraźnych konturów ludzkiego ciała znajdują się tam również czerwone plamy. Według tradycji chrześcijańskiej, całun jest materiałem, w który został zawinięty Pan Jezus tuż po Swojej śmierci, a odbita sylwetka należy właśnie do Niego. Kościół w pojawieniu się owych śladów i plam krwi dopatruje jakieś siły duchowej, związanej z mocą Bożą. Mówi się, iż ślady zostały odbite jakąś niesamowitą energią.

Pierwsze wzmianki o całunie pojawiają się już w Ewangeliach. Święty Marek, Mateusz i Łukasz wspominają o materiale, w który zostało zawinięte ciało Jezusa. Nie pada jednak dzisiejsza nazwa, ponieważ tam płótno nazwane jest „sindónem”. Natomiast święty Jan wspomina o „othoni”. Istnienie całunu potwierdzają nie tylko pisma religijne i Ewangelie, ale również historia. W roku 1357 o płótnie wspominają pisma historyczne, a od tamtego czasu istnienie całunu jest już całkowicie potwierdzone. Według kilku źródeł historycznych całun przetrzymywany był przez znane i bogate rodziny. Bardzo często zmieniały one miejsce zamieszkania, a całun podróżował razem z nimi. Zwłaszcza w wieku XV materiał był często przewożony, znajdował się w licznych kościołach – Verceli, Avigliano, Rivioli oraz Pignerol. W XVI wieku całun został uszkodzony, ponieważ w kościele, w którym był przetrzymywany, wybuchł pożar. Na szczęście uratowano tę relikwię i szybko ją odrestaurowano. Dzisiaj całun znajduje się we Włoszech, ponieważ ostatni król Włoch przekazał w roku 1983 roku papieżowi.

Badacze Kościoła chętnie zajmowali się historią i znaczeniem Całunu Turyńskiego. Pierwszym, który badał tę relikwię, był Secondo Pia. Wykonał on zdjęcia całunu i dokonał jego opisu. Kilkadziesiąt lat później grupa badawcza STURP udowodniła, iż na płótnie nie znajdują się barwniki ani farby, a obraz postaci jest jak najbardziej trójwymiarowy. W latach 80. XX wieku Pierre Luigi dowiódł, iż na materiale odkryto ślady ludzkiej krwi. Badacze zajmowali się również ustaleniem daty prawdopodobnego powstania tkaniny. Stwierdzono, iż pierwsze fragmenty materiału powstały między rokiem 1000-700 p.n.e.

Całun Turyński to tkanina o wymiarach 437 cm na 113 cm. Jego waga wynosi nawet do 2,5 kg. Materiał został wykonany z nici lnianej oraz śladowych ilości bawełny.

Podobne wypracowania do Całun Turyński - co to jest Całun Turyński? Historia, badania, informacje