Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znak krzyża - Znak krzyża świętego - interpretacja, znaczenie, rytuał

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Znak krzyża to najważniejszy symbol w tradycji chrześcijańskiej. Jego powstanie łączy się bezpośrednio z męczeńską śmiercią Jezusa Chrystusa, który umarł – właśnie – na krzyżu.

Znak krzyża stanowi dla chrześcijan pamiątkę, wspomnienie tragicznej i męczeńskiej śmierci Mesjasza. Jednocześnie poprzez ten symbol oddaje się Mu cześć i manifestuje swoje zaangażowanie duchowe oraz wdzięczność za ogromne poświęcenie Jezusa dla ludzi.

W Kościele katolickim znak krzyża wykonuje się w ściśle określony sposób, a każdy element posiada znaczenie i jest tak samo ważny. Zaczyna się od dotknięcie pięcioma palcami czoła. Pięć palców symbolizuje pięć ran Chrystusa, dlatego ściśle należy stosować się do tego zalecenia. Następnie przenosi się dłoń na serce (w linii prostej). Potem dłoń wędruje od lewego do prawego ramienia. Gestem kończącym wykonanie znaku krzyża jest zazwyczaj złożenie dłoni.

Podczas nakreślenia na ciele tego symbolu, chrześcijanie w kościele Katolickim wypowiadają bardzo ważne słowa: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Stanowi to wyznanie wiary, zaznaczenie, iż ufamy, że tak naprawdę Bóg istnieje w trzech Osobach Boskich. Wypowiadanie ich imion pokazuje nasz szacunek i miłość. Istotne jest tutaj połączenie słowa...

Podobne wypracowania