Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Kain i Abel - streszczenie, opracowanie. Historia Kaina i Abla - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bóg rozgniewał się za kłamstwo i dokonaną zbrodnię i postanowił ukarać Kaina. Przeklął jego rolę i nakazał mu jej opuszczenie.

Odtąd młodzieniec miał prowadzić tułacze i nędzne życie. Kain bał się takiej kary, uważał ją za okrutną, ponieważ każdy, kogo by napotkał, mógłby go po prostu zabić. Bóg jednak uspokoił Kaina, dał mu znamię, które miało odstraszać zbrodniarzy. Każdy, kto chciałby skrzywdzić Kaina, poniósłby siedmiokrotną pomstę. Potem mężczyzna opuścił ziemię Boga i odszedł do kraju Nod.

Historia Kaina i Abla przekazuje chrześcijanom głęboką prawdę moralną. W symboliczny sposób ukazuje, iż jakiejkolwiek winy za niepowodzenia zawsze najpierw powinniśmy szukać w sobie. Nie warto obwiniać innych, lepiej pracować nad sobą samym i stawać się lepszym człowiekiem. Uniwersalną prawdą dla ludzi wierzących zawartą w tej opowieści jest fakt, iż każda zbrodnia jest przez Boga znana, widziana i na pewno zostanie ukarana. Krzywdzenie bliźniego to grzech ciężki, za który trzeba będzie ponieść karę. Jednocześnie jednak historia pokazuje miłosierdzie Boga. Nie chcąc, aby ktoś obcy skrzywdził Kaina, daje mu znamię. Widzimy więc, że Bóg chroni każdego człowieka, czeka, aż zrozumie on swój błąd i stanie się lepszy....

Podobne wypracowania