Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzechy - bałwochwalstwo - definicja, opis, przykłady. Co to jest bałwochwalstwo?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według pierwszego przykazania wśród zesłanych przez Boga w Dekalogu potępiony zostaje politeizm, czyli wiara w wielu bogów. Bóg więc domaga się od człowieka, aby nie wierzył w żadne bóstwa, ale tylko w Niego oraz by nie oddawał czci przeróżnym bożkom, ponieważ tylko Ojciec jest jedynym Bogiem.

Również Pismo Święte wspomina nieustannie o odrzucaniu bożków wykonanych z drogocennych kruszców rękami ludzkimi – choć w ich podobiznach są oczy i usta, to one ani nie przemówią, ani nie będą nigdy widzieć – ponieważ takie namiastki boskości powodują, że człowiek staje się jałowy i pusty w środku. „Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa” – takie słowa znaleźć można w Księdze Psalmów (115, 4-5. 8). Według Biblii jedynie Bóg jest „Bogiem żywym” (Joz 3, 10; Ps 42, 3), ponieważ On właśnie daje życie wszystkim istotom i działa w historii.

Grzech bałwochwalstwa nie dotyczy jedynie czczenia fałszywych bóstw pogańskich. Jest nim również ubóstwienie tego, co nie jest Bogiem. Zdarza się to wówczas, gdy uwielbieniem i czcią otaczać zaczyna jakieś stworzenie zamiast Pana. Nie ma znaczenia, czy ma to związek...

Podobne wypracowania