Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czym są stygmaty? Geneza, opis, znaczenie, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stygmaty są szczególnym znakiem związku człowieka z Bogiem, który może ukazać się jako krwawiące rany na różnych częściach ciała, najczęściej stopach, rękach i z boku tułowia. W chrześcijaństwie odpowiadają ranom, które zostały zadane Jezusowi podczas ukrzyżowania. W islamie natomiast są odpowiednikiem ran Mahometa, które odniósł w bitwach.

Ich wystąpienie może dotyczyć jednej lub więcej części ciała. Niektóre stygmaty są trwałe, inne zaś znikają po niedługim czasie. Poprzedzone są osłabieniem ogarniającym organizm oraz stanami depresyjnymi. Człowiek, u którego pojawiają się stygmaty, nazywany jest stygmatykiem. Stygmatycy donoszą o uczuciu smagania biczem bezpośrednio przed wystąpieniem ran. Oprócz formy widzialne stygmaty mogą wystąpić również w formie niewidzialnej. Te stygmaty wiążą się jedynie z dolegliwościami psychicznymi, których widzialnej formy nie ma.

Do najsłynniejszych stygmatyków w historii Kościoła należą: św. Franciszek z Asyżu, św. Katarzyna ze Sieny oraz Ojciec Pio. Święty Franciszek otrzymał stygmaty dopiero pod koniec swego życia. W Alverii, podczas odbywania czterdziestodniowego postu, 14. września 1224 roku na jego ciele pojawiły się stygmaty Męki Pańskiej. Kiedy...

Podobne wypracowania