Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Znaczenie krzyża dla chrześcijan - opracowanie

Krzyż od pokoleń w naszej kulturze uważany jest za symbol męczeństwa i okrutnej śmierci Jezusa Chrystusa. Nie od zawsze jednak symbolizował chrześcijaństwo jako religię. W czasach zamierzchłych był symbolem solarnym i od zawsze towarzyszył jakiemuś wierzeniu. Krzyż jest skrzyżowaniem dwóch prostych linii padających na siebie prostopadle pod kątem prostym.

W czasach późniejszych niż pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa stał się symbolem tejże wiary. Wcześniej była to ryba. Krzyż symbolizuje: ofiarę, męczeństwo, wieczność, ukrzyżowanie, cierpienie, most do nieba, przestrogę, niebo, kalectwo, pamięć, potęgę, ducha, materię, cztery strony świata i jego oś. Wcześniej wykorzystywany był również w praktykach magicznych jako amulet, symbol ochrony przed złem. Symbolizuje też dynamizm, uporządkowanie w czasie Chaosu. Jest bardzo podobny w swoim wyglądzie do średniowiecznego miecza. 

Swój początek bierze on od „tau”- „klucza życia”, który w rękach trzymali starożytni bogowie egipscy. Za czasów Chrystusa, a nawet wcześniej krzyż stał się symbolem wyrafinowanego okrucieństwa. Wieszano na nich zbrodniarzy, którzy dopuścili się największych przewin. Krzyż stał się wtedy symbolem wymierzania surowej sprawiedliwości. Obecnie o krzyżu mówi się także jako o własnych problemach, kłopotach i zmartwieniach. Mówi się, że każdy „dźwiga swój krzyż”. 

W sensie ściśle chrześcijańskim krzyż jest symbolem i atrybutem Jezusa Chrystusa. Oznacza też Wielkanoc, ofiarę i zbawienie, cztery części świata. Jest to związane z rodzajem drzew, jakie miały budować krzyż dźwigany na Golgotę przez Jezusa. Miał on być skonstruowany z drewna oliwkowego, palmowego, cedrowego oraz cyprysowego. Z początku chrześcijanie tak bardzo byli zniesmaczeni charakterem kary chrystusowej, że nie wyobrażano sobie postaci Jezusa ukrzyżowanego. Dopiero w późnym średniowieczu zaczęto przedstawiać go w takiej pozycji w architekturze, czy malarstwie.

W chrześcijaństwie na znak krzyża żegnają się wierni. Każda modlitwa rozpoczyna się od znaku krzyża: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Obecnie niemal wszędzie u wyznawców Chrystusa w domu znajduje się miniaturowa rzeźba Chrystusa na krzyżu. W czasie przejęcia kultury krzyża do chrześcijaństwa, stał się on symbolem także wszystkich świętych oraz męczenników.

Są różne rodzaje krzyża. Najpopularniejszymi z nich są: krzyż kardynalski, krzyż łaciński, krzyż grecki, swastyka, anch, papieski, lotaryński, liliowy, skandynawski, czerwony. Uwagę trzeba poświęcić szczególnie swastyce, która nawet we współczesnych czasach kojarzy się z nazizmem III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Swastyka jest emblematem szczęścia i spokoju w kulturze buddyjskiej oraz hinduskiej. Czerwony krzyż jest natomiast symbolem humanitaryzmu na całym świecie, a przy okazji nazwą organizacji międzynarodowej działającej na rzecz poszkodowanych w różnego rodzaju wojnach, klęskach żywiołowych, kataklizmach.

W protestantyzmie i chrześcijaństwie krzyż ma szczególne znaczenie, bo otaczany jest kultem i czcią. W protestantyzmie istnieje nawet święto celebrujące Podwyższenie Krzyża. Krzyż jest przedmiotem, do którego modlą się wierni na całym świecie. To symbol ofiary najpełniejszej, jaką Jezus Chrystus złożył, aby przez jego śmierć doszło do zbawienia całej ludzkości.

Według Biblii w czasie drogi krzyżowej na Golgotę Jezus dźwigał ciężar grzechów całego świata. Jego ofiara ma się wypełnić w dniu Sądu Ostatecznego oraz nadejścia czasu Apokalipsy.

Podobne wypracowania do Krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Znaczenie krzyża dla chrześcijan - opracowanie