Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzyż - symbol wiary chrześcijańskiej. Znaczenie krzyża dla chrześcijan - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Krzyż od pokoleń w naszej kulturze uważany jest za symbol męczeństwa i okrutnej śmierci Jezusa Chrystusa. Nie od zawsze jednak symbolizował chrześcijaństwo jako religię. W czasach zamierzchłych był symbolem solarnym i od zawsze towarzyszył jakiemuś wierzeniu. Krzyż jest skrzyżowaniem dwóch prostych linii padających na siebie prostopadle pod kątem prostym.

W czasach późniejszych niż pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa stał się symbolem tejże wiary. Wcześniej była to ryba. Krzyż symbolizuje: ofiarę, męczeństwo, wieczność, ukrzyżowanie, cierpienie, most do nieba, przestrogę, niebo, kalectwo, pamięć, potęgę, ducha, materię, cztery strony świata i jego oś. Wcześniej wykorzystywany był również w praktykach magicznych jako amulet, symbol ochrony przed złem. Symbolizuje też dynamizm, uporządkowanie w czasie Chaosu. Jest bardzo podobny w swoim wyglądzie do średniowiecznego miecza. 

Swój początek bierze on od „tau”- „klucza życia”, który w rękach trzymali starożytni bogowie egipscy. Za czasów Chrystusa, a nawet wcześniej krzyż stał się symbolem wyrafinowanego okrucieństwa. Wieszano na nich zbrodniarzy, którzy dopuścili się największych przewin. Krzyż stał się wtedy symbolem wymierzania surowej...

Podobne wypracowania