Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zabobony - co to jest zabobon? Definicja, opis, przykłady. Kościół a zabobony

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „zabobon” znany jest także pod innymi nazwami: „przesąd”, „wierzenie”, „gusła”. Nazwa „zabobon” pochodzi od słowa „bobonienie”, co oznacza dokładnie „pomrukiwania wróżbitów w czasie ceremonii kultowych”. Istnienie zabobonów związane jest ściśle z tradycją ludową, praktykami magicznymi, kulturą folklorystyczną. Zabobony uważane są przez Kościół za bezpodstawne, bezwartościowe, a nawet w niektórych przypadkach za niebezpieczne.

Zabobony nie znajdują akceptacji w żadnej z religii, chociaż niektóre pogańskie tradycje zachowały się na przykład w kościele chrześcijańskim (malowanie pisanek na Wielkanoc, czy święcenie pokarmu). Zabobony mają raczej charakter ludowy, istnieją w świadomości ludzi, niezależnie od tego, czy są wierzący, czy nie. Szczególnie żywe zabobony są na wsiach, gdzie tradycja jest ważniejsza niż w mieście. Razem ze zwyczajami utartymi w przenoszonej z pokolenia na pokolenie tradycji, przenoszone są także przesądy ludowe, wierzenia. Wielu ludzi w nie wierzy.

Zabobony charakteryzują się tym, że ich skutki są najczęściej wynikiem działań albo naszych, albo innych czynników zewnętrznych. Można więc powiedzieć,...

Podobne wypracowania