Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o skarbie i perle - interpretacja, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieści zamieszczone zostały w Biblii po to, aby na przykładzie schematycznych, krótkich historii przekazywać ważne prawdy wiary. Za każdym razem oprócz warstwy dosłownej zawierają znaczenie alegoryczne, które jest najważniejsze dla osoby wierzącej. Tylko po jej odpowiednim odczytaniu można zrozumieć, co chciano przekazać w konkretnej historii.

Przypowieść o skarbie i perle opowiada o dwóch osobach. Pierwsza z nich odnalazła skarb w polu. Aby go zdobyć, sprzedała cały swój majątek i zakupiła pole, gdzie cenne znalezisko zostało ukryte. Podobnie postąpił pewien kupiec, który był poszukiwaczem pięknych pereł. Odnalazłszy tę jedną najpiękniejszą, sprzedał cały majątek, aby móc ją kupić.

Zarówno perła, jak i skarb są symbolami Królestwa Niebieskiego. Przypowieść ta mówi o wyrzeczeniach, które warto ponieść, aby je osiągnąć.

Pierwszy przypadek pokazuje, że prawda o wierze i cel w życiu niejednokrotnie zostaje odkryta przez przypadek. Jednakże już raz odnaleziona, staje się najważniejszym elementem ludzkiej egzystencji, dążenie do niej jest priorytetem. Ważne jest, aby podobnie do pierwszego z ludzi wyzbyć się innych wartości. Ważna jest też prawda o rzeczach materialnych – są one...

Podobne wypracowania